Dymisja w Ministerstwie Zdrowia. Sławomir Gadomski odchodzi

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia21 stycznia 2022 17:30

31 stycznia Sławomir Gadomski przestanie pełnić funkcję wiceministra zdrowia - poinformował na Twitterze szef resortu Adam Niedzielski.

Dymisja w Ministerstwie Zdrowia. Sławomir Gadomski odchodzi
Sławomir Gadomski przestanie pełnić funkcję wiceministra zdrowia; FOT. PAP/Radek Pietruszka
 • Po ponad trzech latach pracy w Ministerstwie Zdrowia ze stanowiska wiceszefa tego resortu odchodzi Sławomir Gadomski
 • W MZ zajmował się, między innymi pracami nad projektami ustaw dotyczących Krajowej Sieci Onkologii i reformy szpitalnictwa
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział jednak, że nadal będzie współpracował ze Sławomirem Gadomskim "na rzecz polskiej ochrony zdrowia"

"Serdeczne podziękowania za ponad 3 lata pracy na rzecz ‪@MZ_GOV_PL
ministra Sławomira Gadomskiego. Z (dniem) 31 stycznia kończy swoją misję, pozostawiając istotne efekty swojej pracy, choćby Krajową Sieć Onkologiczną. Nadal jednak będziemy współpracować na rzecz polskiej ochrony zdrowia" - napisał w piątek, 21 stycznia na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sławomir Gadomski, czyli rewolucja w onkologii

Przypomnijmy, że w Ministerstwie Zdrowia, jako wiceszef resortu w randze podsekretarza stanu, Sławomir Gadomski odpowiadał, między innymi za przygotowanie Narodowej Strategii Onkologicznej, w tym ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zacząć funkcjonować za rok. To będzie prawdziwa rewolucja w zakresie leczenia nowotworów Polsce. Obecnie trwa dyskusja nad projektem ustawy o KSO, do którego różne środowiska zgłaszają uwagi i kolejne propozycje poprawek oraz uzupełnień.

Wiele uwag do projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej zgłoszonych zostało, między innymi przez: Naczelną Izbę Lekarską, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne, Pracodawców RP, a także licznych klinicystów.

Jednym z kluczowych celów KSO jest zapewnienie opieki pacjentom z chorobami nowotworowymi w ramach struktury wyspecjalizowanych, referencyjnych Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO).

W tej strukturze najbardziej skomplikowane świadczenia będą realizowane na poziomie wysokospecjalistycznym (SOLO III poziomu); złożone świadczenia opieki zdrowotnej - na poziomie specjalistycznym (SOLO II poziomu); najprostsze świadczenia – na poziomie podstawowym (SOLO I poziomu). Monitorowanie KSO będą prowadzić: Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM) i Wojewódzkie Ośrodki Monitorujące (WOM).

Druga rewolucja Sławomira Gadomskiego: szpitalnictwo

Sławomir Gadomski zajmował się także pracami nad projektem ustawy o ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Główne założenia tego programu reformy szpitalnictwa to:

 • Utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali (będzie dystrybuowała środki europejskie na modernizację szpitali i pomagała placówkom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej)
 • Poprawa efektywności ekonomicznej szpitali dzięki wprowadzeniu ich kategoryzacji. Agencji Rozwoju Szpitali będzie przyznawała szpitalowi odpowiednią kategorię:
  - Kategoria A - dobra sytuacja ekonomiczno-finansowa (plan rozwojowy)
  - Kategoria B –- wymagane wdrożenie działań optymalizacyjnych (plan rozwojowy)
  - Kategoria C - wymagane wdrożenie działań optymalizacyjnych (plan naprawczo-rozwojowy)
  - Kategoria D - wymagane pilne wdrożenie działań naprawczo-rozwojowych (plam naprawczo-rozwojowy
 • Profesjonalizacja kadry zarządzającej (m.in. wprowadzenie egzaminów państwowych dla przyszłych menedżerów szpitali)
 • Modyfikacja systemu finansowania szpitalnictwa i uporządkowanie zasad funkcjonowania sieci szpitali (w tym odchodzenie od finansowania ryczałtowego w kierunku płacenia za procedury o wysokiej skuteczności)
 • Wdrożenie mechanizmów oddłużenia szpitali, ale pod licznymi warunkami. Proces będzie monitorowany nie tylko przez organy tworzące (m.in. samorządy), ale przede wszystkim przez Agencję Rozwoju Szpitali.

Sławomir Gadomski ukończył studia z zakresu finansów i bankowości oraz matematyki finansowej. W latach 2016-2018 był zastępcą dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie (obecnie Narodowy Instytut Onkologii), gdzie kierował pionem zarządzania i finansów. Stanowisko wiceministra zdrowia objął 5 czerwca 2018 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum