Dworczyk: znosimy grupy szczepień, 12 kwietnia ruszają zapisy roczników 1962-1973
12 kwietnia ruszają zapisy na szczepienia osób z roczników 1962-1973. Zwiększamy liczbę punktów szczepień, znosimy podział na grupę I i II - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

- W kwietniu do Polski dotrze od 5 do 7 mln dawek szczepionek. Dlatego zwiększamy liczbę punktów szczepień - mówi Michał Dworczyk
- Punkty szczepień powstaną m.in. w aptekach, ruszą też punkty drive-thru, a także organizowane przez pracodawców
- 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób z roczników 1962-1973; każdego dnia - kolejny rocznik (zob. grafikę)
- Liczymy na to, że szczepienia populacyjne, bez żadnego podziału na roczniki, rozpoczną się w maju - powiedział Michał Dworczyk
- Do końca drugiego kwartału planujemy zaszczepienie w Polsce 20 mln osób. Mamy nadzieję, do końca sierpnia zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Postawiłem przed ministrami cel - wykonywanie 10 mln szczepień miesięcznie - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Zwiększamy liczbę punktów
- W pierwszym kwartale, zgodnie z planem, wykonaliśmy 6 mln szczepień. Teraz największym wyzwaniem jest dla nas wydajność szczepień. W kwietniu do Polski dotrze 5-7 mln dawek szczepionek. Dlatego zwiększamy liczbę punktów szczepień. Powstaną m.in. w aptekach, ruszą też punkty drive-thru - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.
W drugim kwartale punkty szczepień będą mogli organizować także pracodawcy, o ile w zakładzie będzie przynajmniej 500 chętnych do zaszczepienia pracowników. Oczywiście wówczas pracodawca powinien zapewnić odpowiedni zespół szczepienny.
Dworczyk Dodał, że najwięcej szczepień będzie wykonywanych w szpitalach tymczasowych. - Ponadto w każdym powiecie, w którym jest szpital, to również w nim będą realizowane szczepienia. Także w każdym powiecie będzie działał jeden punkt prowadzony przez samorząd.
Ułatwienia w kwalifikacji do szczepień
Zaznaczył, że w drugim kwartale szczepić będzie mógł już nie tylko lekarz oraz pielęgniarka, ale również, między innymi: ratownik medyczny, stomatolog, felczer, farmaceuta, fizjoterapeuta i student ostatniego roku studiów medycznych.
- Dzisiaj Sejm przyjął ustawę, dzięki której pacjent po wypełnieniu kwestionariusza będzie kierowany do szczepień nie tylko przez lekarzy, ale i felczerów, pielęgniarki, ratowników medycznych i przedstawicieli innych zawodów medycznych - powiedział we wtorek (30 marca) Dworczyk.
Kwalifikować do szczepień będą mogli także stomatolodzy, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, farmaceuci oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Od maja szczepienia bez żadnych ograniczeń?
- 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia roczników 1962-1973. Każdego dnia - kolejne roczniki. W drugim kwartale znosimy też podział na dotychczasowy pierwszy i drugi etap szczepień. Upraszczamy Narodowy Program Szczepień i przyspieszamy szczepienia populacyjne - poinformował szef KPRM.
- Liczymy na to, że szczepienia populacyjne, już bez żadnego podziału na roczniki, ale dla wszystkich chętnych, rozpoczną się w maju - powiedział pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.
- Chcemy jednak, aby najpierw, sprawiedliwie, zgodnie z datą urodzenia większość Polaków mogła skorzystać z możliwości zapisana się na szczepienia, by w maju uwolnić je dla wszystkich - podsumował Michał Dworczyk.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)