Dworczyk: zbliżamy się do pół miliona osób zaszczepionych z grupy "0"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 09:38

Zbliżamy się powoli do pół miliona osób zaszczepionych z grupy "0", a zarejestrowanych mamy około miliona osób - mówił we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: zbliżamy się do pół miliona osób zaszczepionych z grupy "0"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak dodał na antenie TVP Info, opierając się na deklaracjach firmy Pfizer, które już kilkakrotnie się zmieniały, szczepienia grupy "0" powinny zostać zakończone w lutym. - Chcieliśmy zrobić to szybciej, ale nie spowalniamy zarówno rejestracji, jak i szczepień seniorów powyżej 70. roku życia - to jest grupa najbardziej wrażliwa, to ich musimy najbardziej chronić - podkreślał.

Dworczyk pytany, do kiedy chcemy zaszczepić osoby powyżej 80. roku życia, odpowiedział, że do tej pory zarejestrowało się blisko pół miliona z 1,7 mln osób w tej grupie. - Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia i chcielibyśmy, żeby w pierwszym kwartale wszyscy seniorzy powyżej 80. roku życia zostali zaszczepieni - wskazał.

Jeśli chodzi o seniorów powyżej 70. roku życia, szef KPRM zaznaczył, że ich zaszczepienie byłoby możliwe - przy dostatecznej ilości szczepionek - do końca pierwszego kwartału. W obecnej sytuacji wydaje się to jednak mało realne.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum