Dworczyk: w tym tygodniu publikacja znowelizowanego rozporządzenia ws. I grupy osób do szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2021 11:40

W tym tygodniu opublikujemy znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostanie kwestia osób z pierwszej grupy szczepień przeciwko Covid-19 - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: w tym tygodniu publikacja znowelizowanego rozporządzenia ws. I grupy osób do szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z zapowiedzianej w środę przez przedstawicieli rządu zmiany kolejności szczepień w etapie pierwszym najpierw będą szczepieni seniorzy powyżej 60 lat, osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. po przeszczepach i chorzy na nowotwory), a także nauczyciele oraz służby mundurowe.

- Opublikujemy w tym tygodniu znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostaje ta pierwsza grupa - potwierdził Dworczyk w czwartek w TVP1.

Zapewnił jednocześnie, że rząd wsłuchuje się we wszystkie głosy, przede wszystkim ekspertów i lekarzy. - To, że osoby chore na nowotwory, czy mające inne trudne i długotrwałe schorzenia nie były uwzględnione na samym szczycie piramidy osób, które oczekują na szczepienie, było rzeczywiście było niedopatrzeniem i skorygowaliśmy to - przyznał.

Według informacji przekazanych w środę przez przedstawicieli rządu, w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw mają je otrzymać seniorzy po 60. roku życia (grupa 1A). Po nich przyjdzie kolej na osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B).

Po nich szczepienia mają objąć nauczycieli i służby mundurowe (grupa 1C). Wskazano, że są to: funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, a także członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz wykonujący działania ratownicze ratownicy górscy i wodni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze