Dworczyk: w styczniu będzie można zaszczepić ok. 500 tys. osób - jeśli szczepionki trafią do Polski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2020 11:20

Firma Pfizer deklaruje, że w styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19, co oznaczałoby, że będzie można zaszczepić w tym miesiącu ok. 500 tys. osób - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk: w styczniu będzie można zaszczepić ok. 500 tys. osób - jeśli szczepionki trafią do Polski
Szef KPRM Michał Dworczyk Fot. Twitter

Dworczyk, jak wynika z opublikowanego w czwartek rządowego projektu rozporządzenia, zostanie pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Pytany w Polsat News, ile podmiotów leczniczych zgłosiło dotychczas gotowość do prowadzenia szczepień, zaznaczył że termin przyjmowania zgłoszeń upływa w piątek. Według niego, zgłosiło się dotychczas "kilka tysięcy" podmiotów leczniczych.

Dworczyk podkreślił, że siatka punktów szczepień powinna być na tyle gęsta, by nikt nie miał problemów z dotarciem na szczepienie, najlepiej - jak zaznaczył - by taki punkt powstał w każdej gminie.

Z kolei w Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk poinformował, że instytucje państwa polskiego w styczniu uzyskają gotowość operacyjną do tego, żeby rozpocząć szczepienia.

- Zgodnie z deklaracjami firmy Pfizer i kolejnych firm, których rejestracja produktów jest przewidziana na styczeń i luty, w każdym kolejnym miesiącu liczba tych dawek trafiających do Polski będzie wzrastać. Powinniśmy od lutego średnio otrzymywać miesięcznie między 2 a 2,5 mln dawek szczepionek - poinformował.

Zastrzegł, że jest to oparte na deklaracjach producentów. - Przywiązywanie się dzisiaj do tych liczb jest w moim przekonaniu przedwczesne - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum