Dworczyk: w pierwszym kwartale możliwe zaszczepienie 50 procent osób z grupy 70+

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 11:53

Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas wtorkowego (5 stycznia) posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia potwierdził, że w pierwszym kwartale 2021 roku Polska ma otrzymać mniej szczepionek, niż wcześniej zadeklarowano. Z tego powodu w tym czasie możliwe będzie zaszczepienie ok. 50 proc. osób w wieku powyżej 70. roku życia z tzw. pierwszej grupy uprawnionych.

Dworczyk: w pierwszym kwartale możliwe zaszczepienie 50 procent osób z grupy 70+
W pierwszym kwartale możliwe zaszczepienie 50 procent osób z grupy 70+. Fot. Shutterstock

Dworczyk wypowiadał się w trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, podczas którego przedstawiana jest informacja Ministra Zdrowia na temat stanu realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Podał, że zamówiliśmy jako kraj ponad 60 mln. szczepionek.

- Ta ilość dawek dawała nam możliwość zaszczepienia 30 mln osób. W Polsce w grupie dorosłych mamy 31 mln osób, stąd liczyliśmy na to, że liczba dawek pokryje nasze zapotrzebowanie - powiedział.

Dodał jednak, że od rządu zależy logistyka i zorganizowanie szczepień, natomiast nie ma on wpływu na tempo dostarczanie szczepionek od producenta.

- Te dawki, które obecnie otrzymujemy zostały zakontraktowane w ramach wspólnego kontraktowania w Unii Europejskiej. Na ten moment producenci szczepionek wskazują, że do końca marca będziemy mogli zaszczepić ponad 2 mln obywateli. W grupie pierwszej, mamy cztery miliony osób powyżej 70. roku życia, czyli tych najbardziej zagrożonych złym przebiegiem Covid-19. To pokazuje, że do końca pierwszego kwartału tego roku uda nam się zaszczepić połowę z tej grupy uprawnionych, najbardziej narażonych, powyżej 70. roku życia - podsumował Dworczyk.

Minister Dworczyk podkreślił też, że 60 mln zakontraktowanych dawek szczepionek dotyczy preparatów, które są obecnie w fazie rejestracyjnej. - Po pierwszym kwartale, po rejestracji, producenci zwiększą zasadniczo produkcję i możemy liczyć na większą liczbę szczepień w następnych kwartałach - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum