Dworczyk: uruchomimy niektóre szpitale tymczasowe do szczepień przeciw COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2021 09:31

W tym tygodniu uruchomione zostaną niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia przeciwko COVID-19 wyłącznie dla personelu medycznego - poinformował w poniedziałek (11 stycznia) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: uruchomimy niektóre szpitale tymczasowe do szczepień przeciw COVID-19
Szpital tymczasowy w Lublinie Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki/Fb (zdjęcie ilustracyjne)

Pytany w TVN24, czy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym oraz inne szpitale tymczasowe mogą być punktami szczepień przeciwko COVID-19, Dworczyk zaznaczył, że "szpitale tymczasowe są szpitalami ostatniego rzutu, kiedy w normalnych szpitalach zaczyna brakować miejsc".

Zapowiedział, że w tym tygodniu zostaną "uruchomione niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia wyłącznie dla personelu medycznego".

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień poinformował, że jeszcze w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa ws. szczepień w szpitalach tymczasowych. - Będziemy szczegółowo o tym mówić na konferencji - dodał.

Dworczyk przekazał, że "w tym tygodniu zostanie zaszczepionych 250 tys. osób". Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że w poniedziałek od godz. 6 z hurtowni farmaceutycznych prowadzona jest rekordowa dostawa 250 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do poszczególnych punktów szczepiących.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10 w niedzielę, w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu do tego samego raportu z soboty, liczba ta zwiększyła się o 1 235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

Według Dworczyka, ta sytuacja wynika z "systemu pracy szpitali węzłowych". - Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony ARM, niestety niewiele placówek zdecydowało się na szczepienia w soboty i w niedziele - dodał.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. medyków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.

Iwona Pałczyńska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum