Dworczyk przyznał: zainteresowanie szczepieniami spadło. Wyzwaniem dla rządu jest przekonanie nieprzekonanych

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP/MZ24 czerwca 2021 16:50

Przekroczyliśmy 27 milionów wykonanych szczepień – wyliczał w trakcie konferencji prasowej Michał Dworczyk. Przyznał jednocześnie, że zainteresowanie szczepieniami spada, a największym wyzwaniem dla rządu jest przekonanie do szczepienia na COVID-19 osób, które są przeciw

Dworczyk przyznał: zainteresowanie szczepieniami spadło. Wyzwaniem dla rządu jest przekonanie nieprzekonanych
Michał Dworczyk/ PAP/Wojciech Olkuśnik

Postępy w realizacji narodowego programu szczepień były jednym z tematów konferencji prasowej w czwartek, 24 czerwca. Jak poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, w Polsce wykonano już ponad 27 milionów szczepień.

- Pierwotny cel to było 20 mln do końca czerwca – przypomniał. Przyznał jednocześnie, że zainteresowanie szczepieniami znacząco spadło.

Wcześniej problemem był brak szczepionek, teraz brak chętnych na szczepienie

- Dwa, trzy tygodnie temu naszym zasadniczym problemem nie był brak osób zainteresowanych, a brak szczepionek. Widzimy, że ta sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia. Liczyliśmy się z tym, mówiliśmy o tym wielokrotnie, że Polska ma szczególne wyzwanie do pokonania, a mianowicie - brak przyzwyczajenia osób dorosłych do szczepień. O ile jesteśmy przyzwyczajani do szczepienia dzieci, o tyle jeśli chodzi o szczepienia osób dorosłych, jesteśmy na szarym końcu Europy, na przykład jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie - mówił Dworczyk.

Jak dodał, "poza wszystkimi innymi wyzwaniami, mam to wyzwanie właśnie, żeby przekonywać osoby dorosłe do szczepień".

Wyzwaniem dla rządu jest przekonanie do szczepień nieprzekonanych

Zaznaczył, że cały czas ok. 70 proc. pełnoletnich Polaków deklaruje, że chce się zaszczepić.

- W systemie mamy w tej chwili około 53 procent, w związku z tym brakuje nam jeszcze tych 17 procent plus pozostałych 30 procent - to są w części osoby niezdecydowane, a w części osoby sceptyczne wobec szczepień - mówił Dworczyk.

Podkreślił, że "pierwszym celem są osoby, które deklarują, że chcą się zaszczepić, a jeszcze się nie zarejestrowały, drugą grupą są osoby nieprzekonane no i trzecią grupą, najbardziej wymagającą, są osoby, które są zadeklarowane jako przeciwnicy szczepień".

Czytaj więcej: Loteria szczepionkowa. Rząd ogłosił szczegóły. Ma zachęcić do szczepień

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum