Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia | 20-03-2021 14:40

Dworczyk: przyśpieszamy rejestrację na szczepienia kolejnych roczników

Podjęliśmy decyzję o przyśpieszeniu rejestracji na szczepienia przeciw Covid-19 kolejnych grup wiekowych - powiedział pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Michał Dworczyk rozpoczął sobotnie wystąpienie od stwierdzenia, że polski rząd nie uległ panice i nie zawiesił szczepień szczepionką AstraZeneca.

- Ostatni komunikat Europejskiej Agencji Leków potwierdził, że była to dobra decyzja. Niemal wszystkie kraje, które zawiesiły szczepienie AstraZeneca już do niej wróciły - wskazał.

Sytuacja sprawiła jednak, że w Polsce mamy kilkaset tysięcy szczepionek w punktach szczepień, które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci nie zjawili się na szczepienie. 

- W ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent spadła liczba osób rejestrujących się na szczepienie szczepionką AstraZeneca. Wzrosła liczba osób, które były umówione na szczepienie i się nie pojawiają - mówił Dworczyk.

Dlatego rząd postanowił o przyśpieszeniu akcji szczepień przeciw Covid-19.

- W najbliższy poniedziałek 22 marca rozpoczynamy rejestrację i umawianie na konkretne terminy szczepień seniorów którzy urodzili się w roku 1955 i 1956 - powiedział Michał Dworczyk po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sobotę (20 marca). 

Dodał: - Natomiast już we wtorek od godz. 6 rano zaczynamy rejestrację kolejnych 5 roczników, czyli osoby które urodziły się między 1957-1961 rokiem, czyli seniorów w wieku 60-64 lat.

- Apelujemy do wszystkich o to, żeby kierować się wytycznymi lekarzy naukowców i żeby się szczepić. Im szybciej zaszczepimy, jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności i tej społecznej, i tej gospodarczej - wskazywał Dworczyk.