Dworczyk: premier poddany kwarantannie pracuje normalnie, choć w warunkach ekstraordynarjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2020 19:32

Premier Mateusz Morawiecki miał wykonany test na obecność koronawirusa; wyniki powinny być już znane we wtorek (13 października)wieczorem; spośród członków Rady Ministrów tylko premier jest na kwarantannie - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk: premier poddany kwarantannie pracuje normalnie, choć w warunkach ekstraordynarjnych
Szef KPRM Michał Dworczyk: - Kwarantanna premiera jest liczona od piątku. Fot. TT/KPRZ

Dworczyk przypomniał na konferencji w Kancelarii Premiera, że ok. 5 nad ranem we wtorek okazało się, że jeden z funkcjonariuszy SOP, który pracuje z premierem uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wówczas - jak dodał - szef rządu został objęty kwarantanną, została wdrożona procedura na okoliczność takiej sytuacji.

Według szefa KPRM premier spędza kwarantannę w jednym z budynków rządowych, który jest przystosowany m.in. do prowadzenia wideokonferencji. Dodał, że Mateusz Morawiecki zrealizował w pełni wtorkowy kalendarz. Dworczyk podkreślił, że premier "funkcjonuje, chociaż w warunkach ekstraordynaryjnych, to w trybie normalnej, codziennej pracy".

- Premier miał wykonany test na obecność koronawirusa, w tej chwili czekamy na wyniki, a o dalszych działaniach związanych z kwarantanną, opieką medyczną i wszystkim co z tym związane - o tym będzie decydował lekarz - mówił szef kancelarii premiera.

Dopytywany o to, kiedy można spodziewać się wyników testów, odparł, że we wtorek. - Dzisiaj w godzinach wieczornych wyniki tego testu powinny być już znane - poinformował minister. Wyjaśnił, że u premiera wykonany został jeden test genetyczny PCR. - Co do kolejnych ewentualnych badań, będą to decyzje lekarzy - dodał.

- Kwarantanna liczona jest od dnia kontaktu z osobą chorą, ten kontakt (premiera - PAP) miał miejsce w piątek, a więc kwarantanna jest liczona od piątku. Jak długo potrwa, to jest decyzja lekarza oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Dziś po południu czy w godzinach wieczornych, wyniki testu powinny być już znane - powiedział Dworczyk.

Dopytywany jak czuje się premier, Dworczyk powiedział, że wszystko wskazuje na to, że premier jest zdrowy.

Jak dodał w tym momencie spośród członków Rady Ministrów tylko premier jest na kwarantannie. - W kwarantannie są oczywiście te osoby, które spotykały się z zarażonym funkcjonariuszem, ale to nie jest przedmiotem działania rządu, tylko sanepidu - zaznaczył.

Morawiecki poinformował przed południem we wtorek, że w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami udaje się na kwarantannę. 

PAP - Karol Kostrzewa

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum