pwx/Rynek Zdrowia | 04-03-2021 14:52

Dworczyk: podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 później, zmiany dla ozdrowieńców

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział zmiany w schemacie szczepień przeciwko Covid-19. Obejmują wydłużenie czasu między podaniem dawek, ale i także nowe podejście do szczepień osób, które przechorowały Covid-19.

Michał Dworczyk zapowiedział zamiany w dawkowaniu szczepionek przeciw Covid-19. Fot. PTWP/screen

  • Druga dawka szczepionek przciw Covid-19 podawana po 12 tygodniach (AstraZeneca) lub 42 dniach (Pfizer)
  • Osoby, które przebyły zakażenie Covid-19 będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką
  • 15 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów przewlekle chorych, a 22 marca osób w wieku 69 lat; w następnych dniach - szczepienia kolejnych roczników
  • 25 marca ruszy ponowna rejestracja pacjentów w wieku 70+

Jak przekazał minister Michał Dworczyk, odkąd są precyzyjne informacje od producentów szczepionek rząd deklarował zaszczepienie do końca I kwartału co najmniej 3 mln osób. - Liczymy, że pierwszą dawką w tym czasie zaszczepionych zostanie około 3,5 mln osób, czyli uda się przekroczyć założenia o 20 proc. - mówił Dworczyk.

Druga dawka później

Zapowiedział zmiany w schemacie szczepień polegające na wydłużenie czasu między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki.

- To zamiany w oparciu o stan wiedzy, jaki na bieżąco przedstawiają naukowcy i zgodnie z zaleceniami producenta - zapewnił minister Dworczyk.

- Druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach, a 42 dni to maksymalny czas podania drugiej dawki po pierwszej szczepionki firmy Pfizer, do tej pory było to 21 dni - powiedział minister Dworczyk.

Powiedział też, że aktualne wyniki badań przekonują, iż takie procedury podań można zastosować bez uszczerbku dla skuteczności działania szczepionek, a dzięki temu rozwiązaniu będzie można przyspieszyć zaszczepianie przeciwko Covid-19.

Ozdrowieńcy zaczekają, wystarczy jedna dawka

- Osoby, które przebyły zakażenie, to ponad 1,5 mln osób, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką - zapowiedział, zaznaczając, że ta zmiana to wynik rekomendacji Rady Medycznej przy premierze, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami.

Minister przekazał też, że do niedzieli 7 marca zaszczepionych zostanie ponad 90 proc. nauczycieli - szkół podstawowych, średnich i wykładowców. - Do 14 marca zakończymy szczepienia wszystkich nauczycieli - powiedział.

- 8 marca, w najbliższy poniedziałek rozpoczną się dodatkowe, uzupełniające szczepienia grupy 0. Chcemy, żeby do 21 marca wszystkie osoby z tej grupy zostały zaszczepione. Będą szczepione szczepionką AstraZeneca - poinformował.

10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów przewlekle chorych. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób z tej grupy. 22 marca rozpocznie się szczepienie osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach - szczepienia kolejnych roczników.

Powrót do zapisów seniorów

29 marca rozpocznie się szczepienie grupy 1C, przy czym będą to osoby, które na codzień stykają się z osobami chorymi.

Minister Dworczyk podał też, że 11 marca ruszą trzydniowe zapisy dla seniorów z rocznika 1952. Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 do 24 marca 1952-1956. Zatem zapisy obejmą osoby w wieku 65-69 lat.

Z informacji przekazanych przez ministra wynika też, że 25 marca rozpocznie się ponowna rejestracja pacjentów w wieku 70+.

Cały czas funkcjonują trzy kanały rejestracji - całodobowa infolinia - 989, e-Rejestracja - dostępna na http://gov.pl/szczepimysie lub SMS - na numer 664 908 556.

- Namawiamy wszystkich seniorów do tego, aby skorzystali z internetowego formularza na http://pacjent.gov.pl - tak, w szybki i prosty sposób, mogą uzyskać termin szczepienia - mówił Michał Dworczyk.