Dworczyk o spodziewanych mniejszych dostawach szczepionek: na razie nic nie zmieniamy w harmonogramie zapisów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2021 15:18

- Być może ograniczenie dostaw szczepionki przeciw Covid-19 dla całej Europy wpłynie na tempo szczepień masowych, ale o tym będziemy mogli powiedzieć dopiero jak Pfizer oficjalnie przedstawi nam, o ile zostaną zmniejszone dostawy - powiedział w piątek (15 stycznia) szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk o spodziewanych mniejszych dostawach szczepionek: na razie nic nie zmieniamy w harmonogramie zapisów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Otrzymaliśmy właśnie informacje potwierdzone też przez międzynarodowe media, że firma Pfizer w najbliższych tygodniach w sposób znaczący zmniejszy dostawy szczepionki do Polski i innych krajów europejskich - przyznał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w piątek.

Podkreślił, że koncern tłumaczy tę sytuację "faktem przeskalowania produkcji".

- Firma ma zwiększyć moce produkcyjne, a w tym celu potrzebna jest pewne przerwa technologiczna i z tego wynika zmniejszenie dostaw, ale w związku z zapowiedziami firmy, można się spodziewać, że w dalszych tygodniach te dostawy będą znacząco większe - powiedział szef KPRM.

Dworczyk podkreślał, że rząd nie ma jeszcze precyzyjnej informacji od Pfizera, o ile zmniejszy w najbliższych tygodniach dostawy.

- Na razie przyjmujemy zapisy na terminy masowych szczepień, na razie nic nie zmieniamy. Dopiero po tym, jak firma przekaże nam precyzyjne dane dotyczące ograniczeń, będziemy ewentualnie podejmowali decyzje dotyczące zmian harmonogramu szczepień - oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zaznaczył, że informacje dostępne w przestrzeni medialnej mówią o zmniejszeniu dostaw szczepionki firmy Pfizer o kilkadziesiąt procent. - Natomiast czekamy na oficjalną informację na piśmie. Dopiero jak ją otrzymamy będziemy podejmować decyzję co do dalszych działań - zapowiedział.

- Dostawy szczepionki w przyszłości mają być zwiększone i to zwiększone wobec tego, co wcześniej firma planowała - zapewniał szef KPRM.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oznajmił w piątek, że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dla całej Europy.

Według zapowiedzi władz Pfizera, koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld - to o 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano. Zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec "wahaniom". Powodem jest konieczność wprowadzenia modyfikacji w fabryce, które wymagają dodatkowych zgód urzędów regulacyjnych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum