Dworczyk o obostrzeniach dla niezaszczepionych: Nie wykluczamy żadnych rozwiązań

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia30 lipca 2021 11:35

Michał Dworczyk mówił w piątek, 30 lipca, o możliwości wprowadzenia w Polsce obostrzeń tylko dla niezaszczepionych. - Nie wykluczamy żadnych rozwiązań - powiedział.

Michał Dworczyk o planach rządu w związku ze szczepieniami. FOT. PAP/Paweł Supernak
  • Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, mówił na konferencji prasowej w piątek, 30 lipca, o możliwości wprowadzenia w Polsce obostrzeń tylko dla niezaszczepionych
  • Analizujemy rozwiązania, które są stosowane w innych krajach. Nie wykluczamy żadnych rozwiązań - powiedział
  • Przy okazji minister zapowiedział kolejne plany rządu, które mają zachęcać do szczepień

Obostrzenia dla niezaszczepionych?

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, mówił na konferencji prasowej w piątek, 30 lipca, o możliwości wprowadzenia w Polsce obostrzeń tylko dla niezaszczepionych.

- Analizujemy rozwiązania, które są stosowane w innych krajach. Nie wykluczamy żadnych rozwiązań - powiedział. 

- Kształtowanie postaw społecznych wymaga czasu, dlatego ten czas jest nam potrzebny. (...) Mamy nadzieję, że nie będzie żadnych czarnych scenariuszy. Możliwość weryfikacji przez pracodawców jest to jeden z postulatów, który jest cały czas analizowany - dodał.

Czytaj również: "Tylko dla zaszczepionych" w Polsce? Rząd się boi, ale obostrzenia już są. W szpitalach, na uczelniach i imprezach

Obostrzenia nie dla zaszczepionych. Rada Medyczna apeluje do rządu o jasny przekaz

Weryfikacja szczepień przez pracodawców

Dworczyk podkreślił, że brana pod uwagę jest opcja umożliwienia pracodawcom weryfikacji szczepień u pracowników - to postulat, z którym do rządu zwracają się organizacje zrzeszające przedsiębiorców. 

Szef KPRM nie powiedział jednak, kiedy dodatkowe restrykcje dla osób uchylających się od szczepień miałyby zostać wprowadzone. 

- Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej i jest trudne do przewidzenia. Będziemy na bieżąco reagować w zależności od sytuacji - zapewnił. 

Czytaj również: Pracodawca sprawdzi szczepienia? Do Sejmu trafi projekt ustawy

Dodajmy, że na piątkowej konferencji prasowej wystąpili premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz Michał Dworczyk. Przedstawili najnowsze dane o poziomie zaszczepiania w Polsce, zapowiedzieli uruchomienie nowych programów promujących szczepienia, mówili też o przygotowaniach do czwartej fali. 

- Sytuacja dzięki szczepieniom jest inna, niż przy drugiej czy trzeciej fali pandemii. Mamy różne scenariusze w zanadrzu, ale naszym scenariuszem bazowym jest scenariusz szczepienia i zabezpieczenia fazy łóżkowej dla tych, którzy jednak z różnych względów będą musieli trafić do szpitala - podkreślił Mateusz Morawiecki.

- Mamy nadzieję, że ta rozpędzająca się gospodarka, do której wdrożymy nowe rozwiązania polskiego ładu, nie będzie przyhamowana przez czwartą falę - zapewnił premier.

Czytaj więcej:

Premier do antyszczepionkowców: przestańmy prowadzić kampanię fake newsów i agresji

Handel zaświadczeniami o szczepieniu. Niedzielski: To jest fałszowanie dokumentacji medycznej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum