PAP/Rynek Zdrowia | 03-11-2020 11:51

Dworczyk o lockdownie: robimy wszystko żeby go uniknąć. Nie wykluczamy żadnego scenariusza

Rząd robi wszystko, żeby uniknąć wprowadzenia twardego lockdownu w Polsce - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Przyznał przy tym, że taki scenariusz nie jest jednak wykluczony, a wprowadzanie kolejnych ograniczeń będzie zależało od dynamiki zachorowań.

Szef KPRM Michał Dworczyk Fot. KPRM

- Nie wykluczamy żadnego scenariusza. Natomiast rząd robi wszystko, żeby twardego lockdownu uniknąć. Wiemy, jakie będzie to miało konsekwencje dla gospodarki - zaznaczył Dworczyk na antenie TVN24.

Dodał, że dalsze rozwiązania będą zależały od dynamiki zachorowań i wydolności służby zdrowia. - To prawda, że system jest już na granicy wydolności. Od lat borykamy się w Polsce z problemem zbyt małej liczby personelu medycznego - zaznaczył.

Polityk zapowiedział, że na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu mają być procedowane przepisy ułatwiające dostęp do polskiego rynku pracy medykom spoza UE. - Będzie to ułatwienie w zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych z krajów spoza UE w szpitalach tymczasowych. Każdy taki pracownik medyczny będzie pracował pod opieką polskiego lekarza. Oczywiście będzie musiał wykazać się wcześniej udokumentowaniem swoich kwalifikacji - podkreślił Dworczyk.

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Jego głównym tematem - według zapowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera - była sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Na spotkaniu pojawili się tylko przedstawiciele PiS, PSL oraz Konfederacji.

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek podało, że zakażenie koronawirusem wykryto u 15 578 nowych osób, co podniosło liczbę wszystkich przypadków od początku pandemii do 395 480. Resort podał też, że zmarły kolejne 92 osoby, łącznie 5 875. Najwięcej jak dotąd przypadków zanotowano w sobotę - 21 897. O największej liczbie 301 zgonów poinformowano w czwartek.