Dworczyk o aferze związanej ze szczepieniami w Rzeszowie: to są kłamstwa
Wynik szczepień przeciw Covid-19 w Podkarpackiem plasuje to województwo pośrodku tabeli. Rzeszów i Podkarpackie nie są inaczej traktowane niż inne województwa - zapewnił Michał Dworczyk.

- Zaszczepionych przeciw Covid-19 jest 17 proc. mieszańców Podkarpacia - to ''wynik środkowy''
- Skąd zaszczepionych 43 proc. mieszkańców Rzeszowa - Michał Dworczyk wyjaśnia
Wskazał, że pojawiły się insynuacje, że w Rzeszowie wyszczepiony jest szczególnie duży procent mieszkańców miasta oraz polityczne insynuacje, że Rzeszów i Podkarpacie są inaczej traktowane niż pozostałe części kraju i ma to związek z wyborami prezydenckimi w tym mieście.
- Trzeba powiedzieć krótko - to są kłamstwa, to są nieprawdziwe informacje, które wynikają albo z niewiedzy, albo z braku dobrej woli - mówił podczas konferencji we wtorek (6 kwietnia) Dworczyk.
Podał, że Podkarpacie na tle innych województw pod względem wyszczepienia przeciw Covid-19 plasuje się mniej więcej w środku, czyli 17 proc. mieszkańców Podkarpacia jest już poddanych szczepieniu.
- W porównaniu z innymi województwami to jest wynik środkowy - wyjaśniał Dworczyk - bo są województwa takie jak Wielkopolska, gdzie jest 16 proc. czy Świętokrzyskie z 15 procentami osób, które już się szczepiły. Są takie województwa jak Dolnośląskie, gdzie jest 19 proc. czy Lubelskie, gdzie jest 18 proc. Jest dużo województw, gdzie jest właśnie 17 proc. i wśród nich jest Podkarpacie - wyliczał pełnomocnik rządu.
To w opinii Dworczyka pokazuje, że Podkarpacie jest tak samo traktowane jak pozostałe części Polski, tempo szczepień i dostaw szczepionek jest dokładnie takie samo.
Skąd tyle zaszczepionych w Rzeszowie?
Wyjaśnił też sprawę bardzo dużego procentu mieszkańców Rzeszowa, którzy zostali zaszczepieni. Wskazał, że są miasta w Polsce, w których jest główny podmiot mający siedzibę w danym mieście.
- W tym przypadku, w Rzeszowie, podmiot prowadzący działalność leczniczą ma kilkadziesiąt punktów rozsianych na terenie swojego województwa, w których realizuje szczepienia. Są w nich szczepione osoby z terenu całego województwa przy pomocy sieci tych punktów, natomiast zamawianie szczepionek i rozliczanie szczepień prowadzi podmiot centralny, w tym wypadku w Rzeszowie. Jeżeli ktoś nie dochowa rzetelności, nie zweryfikuje tej informacji albo ma złą wolę może powiedzieć, że 43 proc. mieszkańców Rzeszowa zostało zaszczepionych, co jest oczywiście nieprawdą, bo w tej liczbie są jest bardzo dużo osób, które były szczepione poza miastem - tłumaczył.
Dodał, że takie sytuacje nie dotyczą tylko Rzeszowa, ale np. w Wałbrzychu byłoby to 40 proc. a w Sopocie 48 proc.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)