Dworczyk o Szpitalu Narodowym: to był wielki czas sprawdzianu

Autor: Rynek Zdrowia   • 19 maja 2021 14:21

Szpital Narodowy kończy swoją działalność. Od momentu powstania przyjął 1800 pacjentów. W niedzielę zostanie wypisany ostatni pacjent - poinformował minister Michał Dworczyk.

Dworczyk o Szpitalu Narodowym: to był wielki czas sprawdzianu
Szpital Narodowy przyjął 1800 pacjentów i wydał ćwierć miliona dawek szczepionek. Fot. Agencja Rezerw Materiałowych/Fb
  • Budowa szpitala była olbrzymim wyzwaniem. Niósł pomoc wielu osobom - mówił dr Artur Zaczyński
  • Szpital przyjął 1800 pacjentów, stał się punktem szczepień, który wydał ćwierć miliona dawek szczepionek
  • Szpital kończy działalność, ale będzie przygotowany na pogorszenie sytuacji

12 dni budowy szpitala było olbrzymim wyzwaniem

Jak wspomniał podczas konferencji prasowej, dr Artur Zaczyński, odpowiedzialny za Szpital Narodowy budowa szpitali tymczasowych była czymś nowym, jeżeli chodzi o perspektywę służby zdrowia.

- Staraliśmy się podołać temu jak najszybciej. Te 12 dni budowy było dla niektórych olbrzymim wyzwaniem. Wiele nieprzespanych nocy, wiele osób zaangażowanych w budowanie infrastruktury, w organizację całego szpitala, procedur, które trzeba było od początku stworzyć. Pamiętajmy o tym, że ten szpital jako tymczasowy nie równa się szpitalowi standardowemu, wobec tego wszystkie procedury, które tutaj zostały opracowane zarówno pod względem technologicznym, jak też i leczniczym zostały stworzone i opisane – mówił dr Artur Zaczyński.

Podziękował wszystkim osobom tworzącym szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ale też pracującym w nim.

- Były to setki osób z całej Polski. Wiedząc, że jest to wyzwanie, walka z pandemią - stawili się. Mogliśmy wspólnie pracować i pomagać wielu osobom, którym nieśliśmy pomoc i staraliśmy się robić to, jak najlepiej tylko umiemy – podsumował szef Szpitala Narodowego.

Pierwszy polski szpital tymczasowy

Szpital Narodowy był pierwszym szpitalem tymczasowym zbudowanym po to, "aby odpowiedzieć na sytuację związaną z pandemią COVID-19" - poinformował Dworczyk. - W ciągu 12 dni od wydania decyzji przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego szpital został zbudowany i przekazany szpitalowi MSWiA w Warszawie. Już 17 dnia po wydaniu tejże decyzji został przyjęty do Szpitala Narodowego pierwszy pacjent. Łącznie przewinęło się ponad 1800 pacjentów. Wielu z tych osób uratowano życie - zaznaczył minister.

- Szpital Narodowy to nie tylko szpital tymczasowy, ale również punkt szczepień – mówił Dworczyk i dodał, że odkąd rozpoczęła się realizacja Narodowego Programu Szczepień, w punkcie na Stadionie Narodowym zostało ich wykonanych ponad ćwierć miliona.

Na sukces złożyło się wiele osób

- To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zespół wspaniałych osób – powiedział minister i dziękował m.in. lekarzom, w tym dyrektorowi Arturowi Zaczyńskiemu, który wraz ze swoim zespołem „tworzył i prowadził szpital tymczasowy”.

Jednak zdaniem Dworczyka działanie szpitala było także „wielkim czasem sprawdzianu i nauki”. – W oparciu o doświadczenia z budowy Szpitala Narodowego realizowane były pozostałe szpitale tymczasowe, które powstawały w całej Polsce - mówił.

Szpital zawiesza działalność – ale to nie jest absolutny koniec

Jak poinformował minister Dworczyk, Szpital Narodowy zawiesi swoją działalność, ale będzie przygotowany na wystąpienie ewentualnej konieczności. – Choć w części zostanie zdemontowany, to jednak większość infrastruktury pozostanie. Będzie stanowić zabezpieczenie, które mam nadzieję nie będzie wykorzystane, ale w sytuacji pojawienia się czwartej fali, albo gwałtownie pogorszającej się sytuacji epidemicznej, będzie można w sposób prosty w ciągu kilkudziesięciu godzin przywrócić funkcjonowanie tej placówki - zaznaczył. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum