Dworczyk: nie ma na razie wolnych terminów szczepień przeciw COVID-19, bo brakuje szczepionek

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2021 15:51

- Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane poprzez infolinię, czy internet zostanie umówiony na szczepienie.  Ale w tej chwili nie mamy wolnych terminów. To wynika z braku szczepionek - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w niedzielę (24 stycznia) podczas konferencji prasowej.

Dworczyk: nie ma na razie wolnych terminów szczepień przeciw COVID-19, bo brakuje szczepionek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
 • W poniedziałek (25 stycznia) rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 osób powyżej 70. roku życia
 • - Niestety, w tej chwili nie mamy wolnych terminów szczepień. To wynika z braku szczepionek - informuje szef KPRM Michał Dworczyk
 • - Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane poprzez infolinię, czy internet zostanie umówiony na szczepienie. Jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, to pracownicy infolinii zadzwonią do takiej osoby i zaproponują konkretny termin szczepienia - zapewnia minister Dworczyk.

Minister Dworczyk przypomniał, że w poniedziałek (25 stycznia) rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 osób 70+ w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Dworczyk: mamy ponad 3 mln osób zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia

- Jutro ważny dzień, zaczynamy szczepienia populacyjne. W ponad 5 tys. punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia" - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że - zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek - Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. - I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób - powiedział, wskazując, że oznacza to, iż " w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów".

- W tej chwili nie mamy wolnych terminów. To wynika z braku szczepionek. Dlatego apelujemy do seniorów, aby jutro zostali w domach i nie szli do przychodni. Wszystkie terminy do marca zostały już zarezerwowane, wszystkie szczepionki zostały rozdysponowane - poinformował Dworczyk.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami, Polsce przysługuje liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie w najbliższym czasie 3,1 mln Polaków.

- Szczepionki, które dotrą do nas do 31 marca zostały już rozdysponowane - powiedział Michał Dworczyk

- Wiem, że część osób przyzwyczajona jest do tego, by samodzielnie zgłaszać się do przychodni, ale w dzisiejszych czasach to jest narażanie się osób starszych na kontakt z chorymi. Zostańmy w domu i wykorzystajmy inne możliwe kanały o których mówiłem - dodał.

Zapowiedział, że do końca marca zostanie zaszczepionych 3,1 mln osób. - Ale system, który stworzyliśmy pozwoliłby na zaszczepienie 11 mln osób. Niestety, brakuje nam szczepionek - przyznał Dworczyk.

- Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane poprzez infolinię, czy internet zostanie umówiony na szczepienie. Jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, to pracownicy infolinii zadzwonią do takiej osoby i zaproponują konkretny termin szczepienia - zapewnił.

- Od jesieni działa pod numerem 22 505 11 11 infolinia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy Cyfrowego Wolontariusza, który pomoże w e-rejestracji na szczepienie - powiedziała podczas niedzielnej konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg: pula szczepionek na razie się skończyła, ale będzie uzupełniana

Zapewniła, że mimo iż obecna pula szczepionek się skończyła, to będzie ona uzupełniana. - Ta pula w tym momencie jest wyczerpana, ale to nie znaczy, że nie będzie uzupełniona. Ona będzie za chwilę uzupełniona - powiedziała.Maląg.

Podkreśliła, że rząd nadal zachęca do zaszczepiania się przeciwko COVID-19. Zaapelowała jednak do seniorów, by ci, chcąc się zarejestrować nie wychodzili z domów do punktów szczepień, czy przychodni, lecz wykorzystali dostępne kanały do zapisania się.

- Są to całodobowa infolinia pod numerem 989, e-rejestracja, można też wysłać SMS na numer 664 908 556. Wówczas trzeba też podać swój PESEL oraz kod pocztowy miejsca. Kiedy będą już wolne miejsca na szczepienia, zgłaszające się osoby dostaną o tym informację - zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze