Dworczyk: największym wyzwaniem będzie przekonanie młodzieży do szczepień

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia10 maja 2021 12:30

Wzrost liczby zaszczepionych jest jedyną drogą żeby skończyć z pandemią COVID-19 - powiedział minister Michał Dworczyk. Rząd ruszy z kampanią skierowaną do młodzieży.

Dworczyk: największym wyzwaniem będzie przekonanie młodzieży do szczepień
Michał Dworczyk. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • Dzisiaj przekraczamy 14 milionów podanych dawek szczepionek
  • Dotąd rekord dobowy szczepień wyniósł 418 tysięcy dawek
  • Mamy ponad 40 proc. dorosłych Polaków włączonych w do programu szczepień
  • Badania pokazywały 60-70 proc. ankietowanych zamierza się zaszczepić, ale rzeczywistość weryfikuje takie deklaracje. Będzie kampania skierowana do młodzieży

Dzisiaj przekraczamy 14 milionów podanych dawek szczepionek.

- Ponad 10 mln osób przyjęło pierwszą dawkę i to się na pewno przekłada się na odporność - powiedział w poniedziałek (10 maja) podczas konferencji prasowej minister Michał Dworczyk.

- Mamy 4,5 mln wolnych terminów na maj i czerwiec - informował.

Podał, że w zeszłym tygodniu po raz kolejny przyspieszyły szczepienia - było ich 1 mln 800 tysięcy. Rekord dobowy wyniósł 418 tys. - To pokazuje możliwości systemu i pozwala z optymizmem patrzeć do przodu - powiedział.

Co tydzień przyspieszenie o 200 tys. szczepień

- Każdego tygodnia zwiększamy o 200 tysięcy liczbę szczepień, ma to związek ze zwiększeniem dostaw do Polski. Tempo wzrasta pomimo zawirowań i będzie tych zawirowań coraz mniej - zapewnił.

Jak przypomniał, od wczoraj wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione skierowania i mogą się szczepić.

- Populacja osób dorosłych to ponad 31 mln osób, ponad 11 mln 600 tysięcy, to pacjenci zarejestrowani. Mamy zatem ponad 40 proc. dorosłych Polaków włączonych w do programu szczepień - powiedział minister.

Obecnie największym wyzwaniem pozostaje dostępność szczepionek. - Mamy ponad 7 tysięcy punktów, czyli możliwości wykonywania szczepień są większe niż dostawy - mówił.

Największym wyzwaniem przekonanie Polaków, żeby się szczepili

Powiedział, że za 3 tygodnie ta sytuacja ulegnie zmianie i największym wyzwaniem przestanie być dostępność szczepionki, a stanie się nim przekonanie Polaków by się szczepić.

- Badania pokazywały 60-70 proc. ankietowanych zamierza się zaszczepić, ale rzeczywistość weryfikuje takie deklaracje. Wzrost liczby zaszczepionych jest jedyną drogą żeby skończyć z pandemią - mówił z naciskiem Dworczyk.

Zapowiedział, że dlatego w drugiej połowie maja rząd uruchomi kampanię profrekwencyjną.

- Wezmą w niej udział blogerzy, youtuberzy, sportowcy. Przede wszystkim ci, którzy są znani młodzieży, bo wśród młodzież obserwujemy najmniejsze zainteresowanie szczepieniami - przekazał Dworczyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum