Dworczyk: lockdown w Polsce to nadal realny scenariusz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 12:50

Lockdown w Polsce to wciąż realny scenariusz; choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk: lockdown w Polsce to nadal realny scenariusz
Szef KPRM Michał Dworczyk Fot. KPRM

- Natomiast, to po pierwsze zbyt krótki czas, po drugie zbyt chwiejna jest ta stabilizacja, abyśmy mogli się cieszyć na zapas; musimy cały czas utrzymywać samodyscyplinę, musimy przestrzegać przepisów, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii - stwierdził na antenie Radia Wrocław.

Dworczyk dodał, że widać iż wprowadzane do tej pory obostrzenia "zaczynają powoli działać". - Czy do lockdownu dojdzie czy nie, to zależy w największej mierze od nas wszystkich, od tego jak przestrzegamy przepisów, jak zachowujemy dystans, jak stosujemy środki bezpieczeństwa - przekonywał.

Pytany o problemy z personelem medycznym w powstających szpitalach tymczasowych, ocenił, że to problem "dużo szerszy". - To są zaległości sprzed kilkudziesięciu lat, pomimo tego, że po 2015 r. w sposób bardzo znaczący została zwiększona liczba miejsc na kierunkach medycznych na wyższych uczelniach - mówił.

Dworczyk wskazywał, że do tej pory w ramach walki z pandemią wprowadzono "rozwiązania legislacyjne dotyczące ułatwień w pracy dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników medycznych". - Ale to również rozwiązania legislacyjne, które w środę znajdą się w Sejmie, dotyczące szerszego niż do tej pory otwarcia rynku w Polsce dla przedstawicieli zawodów medyczny z krajów spoza UE - wskazał minister.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum