Dworczyk i Niedzielski: analizujemy zakupy szczepionek poza mechanizmem europejskim

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2021 12:31

Z powodu opóźnień w dostawach szczepionek przeciwko Covid-19 wybrzmiał postulat, aby rząd rozpoczął rozmowy o ich pozyskaniu poza UE - poinformowali we wtorek (26 stycznia) - tuż po rozmowach przedstawicieli rządu i opozycji ws. szczepień - Michał Dworczyk, szef KPRM i Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dworczyk i Niedzielski: analizujemy zakupy szczepionek poza mechanizmem europejskim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek o godz. 9 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli rządu i wszystkich klubów parlamentarnych ws. programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Trwało ponad 2,5 godziny. 

- Byli reprezentanci wszystkich klubów i kół. Dobra informacja jest taka, że poza Konfederacją, wszyscy stawiamy sobie ten sam cel, czyli sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju. To jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią - powiedział tuż po rozmowach Michał Dworczyk, szef KPRM. 

- Przedstawiliśmy informacje nt. zaawansowania programu szczepień, odpowiadaliśmy na pytania. Wybrzmiał postulat, sformułowany chyba przez przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych, aby rząd rozpoczął rozmowy poza Unią Europejską, pomimo porozumienia unijnego, o pozyskaniu szczepionek - powiedział Dworczyk. - Analizujemy te możliwości  - dodał. 

Tę informację potwierdził także minister zdrowia. Adam Niedzielski. - Analizujemy możliwości, które były realizowane w innych krajach. Ale ze względu na delikatność tej sprawy, na razie nie będziemy ujawniali żadnych szczegółów - powiedział.

- Jeśli chodzi o zakupy poza mechanizmem europejskim - oprócz tego, że znalazły się państwa, które z tego mechanizmu się wyłamały i w pewnym sensie autoryzują dopuszczanie takich zachowań w przyszłości - mamy również pewien poziom niewywiązywania się z zobowiązań przez Pfizera, Modernę, zatem tych powodów zaczyna się pojawiać coraz więcej - sprecyzował szef resortu zdrowia.

Dworczyk zaznaczył, że pojawiła się też inna realna propozycja, w tym przypadku autorstwa posła Bartosza Arłukowicza, dotycząca podawania szczepionek osobom leczonym onkologicznie. - Na pewnym etapie, kiedy szczepionek będzie więcej, wydaje nam się, że pomysł jest do wykorzystania - ocenił.

Dworczyk podkreślił, że "w tym monecie ogranicza nas dostępność szczepionek". - Wykorzystujemy wszystkie, które do Polski trafiają. System, który został przygotowany, pozwala na wykonywanie wielu mionów szczepień miesięcznie. Niestety, na razie każdy punkt szczepień może otrzymać tylko 30 dawek na tydzień - przyznał. 

Szef KPRM zaapelował ponadto, by temat Narodowego Programu Szczepień wyjąć poza spór polityczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze