×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Dworczyk: granice zamknięte, kwarantanną może zostać objętych nawet 100 tys. osób

Autor: PAP, gazeta.pl, MAK/Rynek Zdrowia15 marca 2020 11:23Aktualizacja: 15 marca 2020 11:34

12 tysięcy osób zgłosiło za pośrednictwem strony PLL LOT chęć powrotu do kraju; pierwsze samoloty wylatują dzisiaj do USA oraz Londynu - poinformował w niedzielę (15 marca) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk: granice zamknięte, kwarantanną może zostać objętych nawet 100 tys. osób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dworczyk przypomniał, że w niedzielę w nocy tymczasowo zamknięte zostały granice Polski na wjazd dla cudzoziemców i przywrócona została czasowo kontrola graniczna. - Te wszystkie działania przebiegły bez większych problemów, ruch na granicach jest zmniejszony. W tej chwili wjeżdżają tylko obywatele polscy. Każdy, kto wjeżdża poddawany jest 14-dniowej kwarantannie - powiedział Dworczyk.

12 tys. osób zgłosiło za pośrednictwem strony LOT-u chęć powrotu do kraju
Szef KPRM poinformował, że na kilku przejściach na granicy z Niemcami tworzyły się kolejki, ale wyraził przekonanie, że będą one stopniowo rozładowywane. Dworczyk namawiał również do zapoznania się z informacjami na stronach internetowych Straży Granicznej dotyczącymi danych o tym, na których przejściach granicznych ruch jest mniejszy.

- W ciągu nocy od momentu uruchomienia tej możliwości blisko 12 tys. osób zgłosiło za pośrednictwem strony LOT-u, swoją chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty za ocean wylatują już dzisiaj, to są głównie Stany Zjednoczone, ale nie tylko. Też dzisiaj będą dwa pierwsze czartery zrealizowane z Londynu - poinformował szef kancelarii premiera.

Dworczyk powiedział, że w związku m.in. z powrotami będzie "znaczący wzrost osób poddanych kwarantannie". - Wczoraj to było nieco ponad dwa tysiące. Teraz szacujemy, że ta liczba dojdzie do kilkudziesięciu, a nawet 100 tysięcy - powiedział. Podkreślił, że patrole policji w związku z tym będą wzmocnione przez wojsko. Może ono też pomóc w opiece nad osobami w kwarantannie - podaje gazeta.pl.

Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego
Przypomnijmy, że od soboty, 14 marca obowiązuje w Polasce stan zagrożenia epidemicznego. Wprowadzono ograniczenia działalności galerii handlowych - zostały tam tymczasowo zawieszone punkty handlowe i usługowe. Działają w nich jedynie sklepy spożywcze, pralnie i apteki i drogerie.

Od niedzieli zawieszono na 14 dni funkcjonowanie barów, restauracji, kasyn, pubów, kawiarni. Ale mogą one prowadzić działalność na dowóz i na wynos.

Od niedzieli (15 marca) zawieszony jest międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy i kolejowy. - Zakaz nie dotyczy transportu kołowego oraz czarterów, m.in. powrotów samolotami z wczasów. -

- Przywracamy kontrole na wszystkich polskich granicach. Od niedzieli obowiązuje zakaz wpuszczania do Polski obywateli innych państw - najpierw na 10 dni, potem na 20 dni, następnie - jeśli będzie taka potrzeba - zakaz ten zostanie przedłużony o miesiąc - informował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej (13 marca) konferencji prasowej.

Więcej o ograniczeniach w ruchu granicznym:
http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/MSWiA-szczegolowo-wyjasnia-zasady-ograniczen-przy-przekraczaniu-granicy,204183,14.html

Zakażeń przybywa
W Polsce potwierdzane są kolejne zakażenia koronawirusem. - Mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w niedzielę (15 marca) po godz. 9.00 Ministerstwo Zdrowia. Od 4 marca liczba zakażonych wzrosła do 111. Dotychczas w naszym kraju zmarły trzy osoby zakażone wirusem SARS-Cov-2.

W sobotę (14 marca) marła trzecia osoba zakażona wirusem zakażone wirusem SARS-Cov-2. To 66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie) i miał choroby współistniejące - poinformowało w sobotę (14 marca) MZ.

Wcześniej w Polsce zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem. Pierwszy zgon nastąpił w czwartek (12 marca). Kobieta była hospitalizowana w Poznaniu. Stan jej zdrowia był ciężki. Cierpiała na inne schorzenia współistniejące.

Druga osoba zakażona koronawirusem zmarła w piątek (13 marca). To 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu i także miał choroby współistniejące.

- Dotychczas wykonano w Polsce 4414 testów na obecność koronawirusa, co oznacza, że w ciągu ostatniej doby wykonanych zostało ponad 1,5 tys. testów - informowało 14 marca MZ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze