Dworczyk: dziś powiemy o szczepieniach przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat

Autorzy: PAP; oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia01 czerwca 2021 08:21

We wtorek trzech ministrów przedstawi dokładne informacje dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 osób wieku 12-15 lat w Polsce.

Dworczyk: dziś powiemy o szczepieniach przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat
Michał Dworczyk: dziś podamy informacje o szczepieniach przeciwko COVID-19 osób wieku 12-15 lat; FOT. Screen PTWP
  • Michał Dworczyk: - Razem z szefem MZ Adamem Niedzielskim i ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem przekażemy informacje o szczepieniach dzieci w wieku 12-15 lat
  • Rada Medyczna przy premierze przyjęła już rekomendację o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat
  • Szczepionka Comirnaty ma być podawana 12-15-latkom w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni

We wtorek razem z szefem MZ Adamem Niedzielskim oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem przekażemy informacje dotyczące szczepień dzieci w wieku 12-15 lat - poinformował w Radiowej Jedynce szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Jest rekomendacja Rad Medycznej

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek. W poniedziałek na profilu @szczepimysie na Twitterze poinformowano, że na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat. "Rada rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty" - napisano.

Dworczyk dodał, że Rada podkreśliła jednocześnie, iż "cały czas absolutnie priorytetową kwestią jest szczepienie osób powyżej 60. roku życia". "I rzeczywiście, nadal na tym będziemy się skupiać" - powiedział.

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

W poniedziałek (31 maja) Komisja Europejska przyjęła decyzję o zatwierdzeniu stosowania szczepionki BioNTech/Pfizer przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat - poinformowała unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Korzyści przewyższają ryzyko

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionka Comirnaty ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni. Badanie wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej od 16 do 25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u blisko 2000 dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu. EMA uznała, że korzyści ze stosowania leku Comirnaty w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.

Prof. Horban: szczepmy jak najszybciej

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban uważa, że szczepienia dzieci i młodzieży po 12. roku życia, powinny ruszyć jak najszybciej. - Taka decyzja rządu jest spodziewana. Jeżeli będzie to oparte o dotychczas działające punkty szczepień, to umówienie przez telefon. Dobrze byłoby zaszczepić jak najwięcej dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego - podkreślił prof. Horban w rozmowie z Polskim Radiem 24

Dodał, że do rozważenia jest organizacja szczepień w szkołach we wrześniu po rozpoczęciu roku szkolnego. Ekspert zaznaczył, że z jednej strony szczepienia w szkole mogłyby być odbierane jako pewnego rodzaju presja wywierana na uczniach i rodzicach, ale z drugiej strony "przykład innych osób, które szczepią się dla wspólnego dobra może być zachętą".

Prof. Andrzej Horban przypomina, że osoby w wieku 12 plus są „znakomitymi transmiterami COVID-19 na osoby starsze”.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum