Dworczyk: do szczepień zgłosiło się prawie 1,5 mln Polaków; terminy szczepień wyznaczono dla 431,7 tys. seniorów

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 16:26

- Cała Unia Europejska została zaskoczona tym, że koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Po otrzymaniu tej informacji musieliśmy wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej w poniedziałek (18 stycznia).

Dworczyk: do szczepień zgłosiło się prawie 1,5 mln Polaków; terminy szczepień wyznaczono dla 431,7 tys. seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
 • Dotychczas do szczepień zgłosiły się w Polsce 1 470 144 osoby powyżej 18. roku życia. Te osoby czekają jeszcze na wyznaczenie terminu szczepień
 • Do 18 stycznia w ramach grupy zero zaszczepiono 474 676 pacjentów. Kolejne 580 tysięcy z tej grupy zgłosiło się na szczepienie. To 81 proc. z 1,3 mln osób należących do grupy zero
 • Na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się już (czyli ma wyznaczone terminy szczepień) 431 782 seniorów powyżej 80. roku życia

Michał Dworczyk potwierdził, że w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki Pfizer/BioNTech zamiast planowanych 360 tysięcy.

- Dlatego jesteśmy zmuszeni wydłużyć okres szczepień grupy zero (m.in. pracowników ochrony zdrowia - red.), co jest związane z ograniczeniami w dostawach firmy Pfizer. Zrobimy wszystko, aby zostały zakończone w lutym, ale jest to uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu - powiedział.

- Każda osoba między 18. a 69. rokiem życia, która się zgłasza, dostaje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na adres mailowy. Jak tylko nadejdzie czas grupy wiekowej, do której należy taka osoba zgłaszająca się, wtedy będzie kontakt i pierwszeństwo dla tych osób w zapisie na wolne terminy do szczepień - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.

Do Polski sprowadzono dotychczas 1 257 300 dawek szczepionek

Stwierdził, że w lutym dostawy osiągną do 296 tysięcy dawek, a później sukcesywnie powinny być zwiększane  - Natomiast mamy zabezpieczone drugie dawki dla wszystkich, którzy powinni ją otrzymać - dodał Dworczyk.

- Mam nadzieję, że zgodnie ze informacjami, które do nas docierają, do końca stycznia EMA (Europejska Agencja Leków) zarejestruje szczepionkę firmy AstraZeneca. Jeśli tak się stanie, w lutym powinny do nas dotrzeć pierwsze dostawy tej szczepionki - poinformował Michał Dworczyk.

- Do 18 stycznia w ramach grupy zero zaszczepiono 474 676 pacjentów. Kolejne 580  tysięcy z tej grupy zgłosiło się na szczepienie. To 81 proc. z 1,3 mln osób należących do grupy zero - zaznaczył.

Dodał, że na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się już (czyli ma wyznaczone terminy szczepień) 431 782 seniorów powyżej 80. roku życia.

- Od 22 stycznia do rejestracji będą mogli dołączyć seniorzy powyżej 70. roku życia, których szczepienia rozpoczną się zgodnie z planem, a więc 25 stycznia - przypomniał szef KPRM. Przekazał, że dotychczas do szczepień zgłosiły się w Polsce 1 470 144 osoby powyżej 18. roku życia. Te osoby czekają jeszcze na wyznaczenie terminu szczepień.

Przypomniał, że każda osoba między 18. a 69. rokiem życia, która się zgłasza, dostaje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na adres mailowy. - Jak tylko nadejdzie czas grupy wiekowej, do której należy taka osoba zgłaszająca się, wtedy będzie kontakt i pierwszeństwo dla tych osób w zapisie na wolne terminy do szczepień - powiedział Michał Dworczyk.

Poniżej zaktualizowany harmonogram szczepień uwzględniający opóźnienia w dostawach:

 

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) Michał Kuczmierowski poinformował, że dotychczas do Polski łącznie sprowadzono 1 257 300 dawek szczepionek.

Szczepienia w DPS-ach

Dodał też, że obecnie nadal przyjmowane są zgłoszenia punktów szczepień, które realizują rozpoczęte w poniedziałek (18 stycznia) szczepienia pacjentów domów pomocy społecznej.

Od 22 stycznia do rejestracji będą mogli dołączyć seniorzy powyżej 70. roku życia, których szczepienia rozpoczną się zgodnie z planem, a więc 25 stycznia.

 • Prezes ARM wskazał, że przypadku sczepień w DPS-ach zaplanowano zamówienia na 120 tys. dawek szczepionki. W związku z tym, że w jednej dostawie może być minimalna liczba dawek preparatu wynosząca 90 sztuk, a zdarzają się DPS-y, w których jest tylko 40 pensjonariuszy, zespoły szczepiące mieszkańców tych placówek będą też prowadzić szczepienia dla grupy 0.

Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS, czyli ok. 70 tys. osób.

 • Aby otrzymać szczepionkę, mieszkańcy DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek. Będą do nich kierowane mobilne punkty szczepień z podstawowej opieki zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ, będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.
 • Zgodnie z przewidywaniami szczepienia w DPS-ach mają zakończyć się w piątek, 22 stycznia.

***

Trzy sposoby rejestracji na szczepienia:

 • Przez infolinię telefoniczną pod numerem 989 (dla dzwoniących z zagranicy) lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych - 22 62 62 989
 • Korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl
 • Osobiście w punkcie szczepień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze