Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia | 22-03-2021 15:05

Dworczyk apeluje do punktów szczepień o mobilizację i uzupełnianie kalendarzy

Dzisiaj rozpoczęliśmy rejestrację do szczepień kolejnej grupy seniorów - osób w wieku 65-66 lat (roczniki 1955-56)  - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk; FOT. Screen PTWP

  • 23 marca rozpocznie się rejestracja do szczepień przeciwko COVID-19 kolejnych pięciu roczników (1957-1961) - osób od 60. do 64. roku życia
  • Gorąco namawiamy i apelujemy do wszystkich o rejestrację do szczepień, w tym wykonywanych szczepionką AstraZeneca - zaznaczył Michał Dworczyk
  • Dodał, że inne kraje wstrzymały szczepienia AstrąZeneką, ulegając panice, natomiast dzisiaj wracają już do tej szczepionki

- Dzisiaj rozpoczęliśmy rejestrację do szczepień kolejnej grupy seniorów - osób w wieku 65-66 lat (roczniki 1955-56) - informował Michał Dworczyk.

- Jutro rozpocznie się rejestracja kolejnych 5 roczników (1957-1961), osób od 60 do 64 r.ż. To oznacza, że będziemy widzieli na horyzoncie zakończenie pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej szef KPRM.

Minister Dworczyk na konferencji prasowej przypominał, że Polska nie zatrzymała swojego programu szczepień z zastosowaniem szczepionki AstraZeneca.

Proporcjonalnie mniej rejestrujących się

- Inne kraje europejskie to uczyniły, ulegając pewnej panice, natomiast dzisiaj widzimy, że wracają już do tej szczepionki. Poza 4 krajami wszystkie pozostałe kraje już wróciły do szczepień z wykorzystaniem szczepionki AstraZeneca - podkreślił Dworczyk.

- Dlatego gorąco namawiamy i apelujemy do wszystkich o rejestrację do szczepień, w tym wykonywanych szczepionką AstraZeneca - dodał, wskazując, że polski rząd opiera się w tej kwestii na faktach, na wskazaniach naukowców i lekarzy.

Jak zaznaczył, widać, że po tym zachwianiu zaufania do szczepionki AstraZeneca, powoli to zaufanie wraca.

- Dzisiaj rozpoczęła się rejestracja grupy seniorów, w wieku lat 65-66, od północy do teraz zarejestrowało 345 tys. osób na szczepienie tym preparatem. To jest dobry prognostyk, ale to jest cały czas wyraźnie mniej, jeśli chodzi o proporcje, niż wcześniej. Dlatego ponawiamy apel o to, aby nie obawiać, to preparat, który nie stwarza zagrożenia. Korzystajmy z tej możliwości - przekonywał.

I etap na finiszu?

Jutro (23 marca) rozpocznie się rejestracja kolejnych pięciu roczników (1957-1961), osób od 60. do 64. roku życia.

- Od jutra już będą mogli się rejestrować wszyscy, którzy zostali ujęci w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. To oznacza, że po raz pierwszy będziemy widzieli na horyzoncie zakończenie I etapu NPS. To zakończenie nastąpi oczywiście w II kwartale. Mamy nadzieję, że w II kwartale nastąpi bardzo duże przyspieszenie i będziemy mogli przejść już do masowych szczepień populacyjnych - zaznaczył szef KPRM.

Minister przypomniał również o tym, że 25 marca rozpoczną się ponowne rejestracje seniorów 70+.

- Ta grupa szczepi się wyłącznie szczepionkami mRNA, zgodnie z wytycznymi Rady Medycznej. Dlatego część seniorów musiała czekać do 25 marca. Nie mogła się zapisywać wcześniej, ponieważ do tego czasu nie wiedzieliśmy, jakie są harmonogramy dostaw Pfizera i Moderny na cały II kwartał - wyjaśniał Michał Dworczyk.

Intensywna praca w punktach szczepień

Teraz punkty szczepień mają uzupełnić kalendarze: ten tydzień będzie bardzo intensywny, dlatego że w trzy dni robocze ruszają kolejne zapisy. Ponadto zamieszanie wokół AstyZeneki wywołało też pewne perturbacje w samych punktach szczepień. Właśnie związane z uzupełnianiem nowych kalendarzy.

- Dlatego też zwracam się z apelem do wszystkich punktów prowadzących szczepienia populacyjne o to, żeby w tym tygodniu w sposób szczególny się zmobilizować, uzupełnić kalendarze, żebyśmy mogli dokończyć sprawną rejestrację wszystkich seniorów 60+, czyli tych wszystkich ujętych w I etapie Narodowego Programu Szczepień - wezwał Michał Dworczyk.