Dworczyk: analizujemy możliwości zakupu szczepionek poza UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 09:30

Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid19 poza Unią Europejską - powiedział w poniedziałek (18 stycznia) w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Dworczyk: analizujemy możliwości zakupu szczepionek poza UE
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki przeciwko Covid19 dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł:  - Teoretycznie moglibyśmy, ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską".

Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: - Analizujemy takie możliwości.

Jak podkreślił, "Niemcy złamały ten zapis umowy". Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE.

- Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana - powiedział minister.

- Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce - dodał szef KPRM.

Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że "w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób".

- Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są, ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej - powiedział szef KPRM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum