Dworczyk: 2,1 mln osób zarejestrowało się w loterii szczepionkowej

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia12 lipca 2021 15:00

2,1 mln zaszczepionych zarejestrowało się w loterii szczepionkowej - poinformował w poniedziałek, 12 lipca, na konferencji minister Michał Dworczyk. Zaznaczył jednak, że spada zainteresowanie szczepieniami

Michał Dworczyk na konferencji prasowej/PAP/Tomasz Gzell
  • 2,1 mln - to liczba osób, które zarejestrowały się w loterii szczepionkowej. Najnowsze dane w tym zakresie podał w poniedziałek, 12 lipca, minister Michał Dworczyk
  • Szef Kancelarii Premiera poinformował również, że obecnie 15 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych, ale liczba chętnych na szczepienie maleje
  • W związku z tym jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszona decyzja w sprawie większego włączenia POZ w program szczepień zapadnie w tym tygodniu

Dworczyk: liczba chętnych na szczepienie maleje

Podczas poniedziałkowej konferencji minister Michał Dworczyk poinformował, że w niedzielę 11 lipca liczba osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 - czyli dwiema dawkami lub jedną dawką szczepionki firmy Johnson&Johnson - przekroczyła 15 milionów. Dodał, że w loterii szczepionkowej zarejestrowało się już ponad 2,1 mln osób.

Zaznaczył jednak, że dostrzegany jest spadek zainteresowania rejestracją na szczepienia.

- Jeszcze w tym tygodniu zapadnie decyzja dotycząca większego włączenia POZ-ów w Narodowy Program Szczepień - poinformował Dworczyk i dodał, że ogłoszenie decyzji nastąpi oddzielnie.

Sprawdź: Loteria szczepionkowa. Do wygrania duże pieniądze, samochody i hulajnogi. Sprawdź zasady

Plan większego zaangażowania POZ w przekonywanie do szczepień

Minister Dworczyk przypomniał o obowiązku kontaktowania się bezpośrednio z osobami powyżej 60. roku życia przez samorządy. Dodał, że powstał kolejny plan na większe zaangażowanie przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej w zachęcanie do szczepień.

- Trzeba uczciwie powiedzieć, że ten najbardziej oczywisty zasób osób przekonanych czy rozważających zaszczepienie, bardzo szybko się w tej chwili wyczerpuje. Musimy liczyć się z tym, że z każdym tygodniem osób, które będą się rejestrowały, będzie mniej – mówił.

Zaznaczył również, że istnieje potrzeba zaangażowania się wszystkich obywateli w przekonywanie ludzi do szczepień. – W przeciwnym razie grozi nam kolejna fala epidemii – skonkludował minister.

Dorośli Polacy nieprzyzwyczajeni do szczepień

- Jeżeli policzymy w populacji Polaków dorosłych osoby, które już zaszczepiły się przynajmniej pierwszą dawką i są zarejestrowane, więc zaszczepią się w perspektywie najbliższych dni czy tygodni, mamy około 55 procent populacji – mówił minister.

- To jest oczywiście daleko niewystarczająca liczba – kontynuował - ale stąd nasza determinacja do tego, żeby wspólnie z samorządami czy w ramach projektu z POZ przełamać ten trend i zwiększyć liczbę osób rejestrujących się na szczepienia.

- Nie możemy zapominać o tym, z jakiego poziomu startowaliśmy – zaznaczył minister Dworczyk i dodał, że „Polska jest krajem absolutnie na końcu stawki, jeśli chodzi o Europę” w kwestii szczepienia przeciwko grypie.

- Dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień, dlatego to jest bardzo trudne zadanie - i to zadanie dla nas wszystkich – podsumował minister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum