Dworczyk: 1 mln szczepionek tygodniowo trafi do punktów, przyśpieszamy szczepienia 60+

Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2021 12:10

W najbliższych dwóch tygodniach, czyli w tym tygodniu i kolejnym łącznie do punktów szczepień w całej Polsce trafi ponad 2 miliony szczepionek - powiedział Michał Dworczyk.

Dworczyk: 1 mln szczepionek tygodniowo trafi do punktów, przyśpieszamy szczepienia 60+
Michał Dworczyk podał, że 12 kwietnia zaczynają się zapisy osób urodzonych w 1962 r., a ‘’potem każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • Będzie coraz więcej szczepionek przeciw Covid-19, nie można ich zmarnować - mówił pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień
  • 12 kwietnia zaczynają zapisy osób urodzonych w '62, a potem każdego dnia kolejny rocznik

- To znaczy ponad milion szczepionek w tym tygodniu i ponad milion szczepionek przyszłym tygodniu - sprecyzował pełnomocnik rządu ds. szczepień we wtorek (6 kwietnia). 

Szczepionki te na bieżąco będą wykorzystywane do prowadzenia szczepień pierwszą i drugą dawką. 

- To jest właśnie wyraz tego przyśpieszenia. Musimy być w związku z tym bardziej elastyczni. Musimy też myśleć o sytuacjach, z którymi jeszcze do tej pory się nie spotykaliśmy, czyli pewnym nadmiarem szczepionek punktowo - dodał Dworczyk.

Przyśpiesza szczepienie osób powyżej 60. roku

Wskazał, że rząd ma teraz  bardzo ważny krótkoterminowy cel.

- Chcemy w szczególności przyśpieszyć szczepienie osób powyżej 60. roku życia. Chcielibyśmy, żeby wszystkie osoby, czyli około pół miliona osób powyżej 60. roku życia zostały zaszczepione jeszcze w kwietniu. Dlatego apelujemy do punktów szczepień - mamy ich ponad 6,5 tysiąca skali kraju - o to, żeby przesuwały w swoich kalendarzach pacjentów powyżej 60. roku życia z maja na kwiecień. Wysyłaliśmy informacje na ten temat chyba wszystkimi możliwymi kanałami komunikacyjnymi i teraz publicznie o to prosimy - mówił Michał Dworczyk. 

Zaapelował do pacjentów powyżej 60. roku życia, że jeżeli nie ma kontaktu ze strony punktu szczepień - ‘’proszę zwrócić się do tego punktu i zapytać o możliwość przyspieszenia szczepienia’’.

- Jeżeli w danym punkcie w danej miejscowości z jakiś powodów jest to niemożliwe, prosimy o kontakt z infolinią 989 i poszukanie w najbliższej odległości innego punktu, który terminy kwietniowe posiada - tłumaczył Dworczyk i zapewnił, że takich punktów ‘’jest naprawdę w skali Polski bardzo dużo’’.

Poinformował, że 12 kwietnia zaczynają się zapisy osób urodzonych w 1962 r., a ‘’potem każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów''. Do 24 kwietnia chcemy dojść do osób urodzonych w 1973 r. - podał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum