Dwa niemieckie landy zadeklarowały gotowość do pomocy w walce z pandemią na Mazowszu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 13:45

Dwa kraje związkowe Niemiec - Saksonia-Anhalt oraz Brandenburgia - udzieliły już wstępnej odpowiedzi na pismo władz Mazowsza, w którym te proszą o rozważenie udzielenia pomocy w związku z pandemią. Jest gotowość do pomocy, trwają rozmowy na temat jej formy - poinformował Urząd Marszałkowski.

Dwa niemieckie landy zadeklarowały gotowość do pomocy w walce z pandemią na Mazowszu
Dwa kraje związkowe Niemiec - Saksonia-Anhalt oraz Brandenburgia potwierdziły gotowość pomocy. Fot. archiwum

Pismo zostało wysłane na początku listopada.

Jak tłumaczyła wówczas rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska, zarząd województwa zdecydował się na ten krok "w poczuciu obowiązku za losy mieszkańców Mazowsza i niestety w obliczu coraz większej liczby zakażeń". - W tak trudnej sytuacji, w jakiej jesteśmy, kiedy ktoś oferuje nam pomoc, nie godzi się jej odmawiać - podkreśliła rzeczniczka.

W tę środę Milewska poinformowała, że władze Mazowsza uzyskały już wstępną odpowiedź od władz obu landów, a te zadeklarowały gotowość do współpracy.

- Zostały nawiązane kontakty robocze, zespoły rozmawiają na temat potrzeb, została wysłana ich lista - dodała. Szczegóły dotyczące współpracy powinny być wypracowane w ciągu najbliższych tygodni.

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzej Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej do Steinmeiera odpowiedzi Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że "również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19".

Pismo z prośbą o wsparcie do władz graniczących z tym województwem Brandenburgii oraz Saksonii skierowała też marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Z kolei pochodzący ze Śląska europoseł Łukasz Kohut (Wiosna) wystosował do niemieckiego prezydenta list, w którym podkreślił, że informację o możliwości udzielenia pomocy przyjął "z wielką radością" i chciałby, by została ona udzielona jego regionowi.

Na początku listopada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał, że jeśli chodzi o walkę z pandemią, Polska jest samowystarczalna oraz dysponuje wystarczającą liczbą łóżek i respiratorów. O przyjęcie niemieckiej pomocy apelował m.in. RPO Adam Bodnar. 

PAP - Sonia Otfinowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum