×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Duże zmiany w ZUS. Trudniej o L4, zasiłek chorobowy, macierzyński i opiekuńczy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Fakt, Rynek Zdrowia21 lipca 2021 10:07

ZUS szykuje rewolucję. W planach są duże zmiany w wypłatach zasiłków - znacznie utrudnione będzie przejście na zwolnienie lekarskie, czyli L4. Chcąc uzyskać zasiłek macierzyński/opiekuńczy, będzie trzeba dłużej pracować.

Duże zmiany w ZUS. Trudniej o L4, zasiłek chorobowy, macierzyński i opiekuńczy
ZUS szykuje zmiany w zasiłkach i L4. Fot. Shutterstock
 • ZUS planuje rewolucję. Będzie trudniej o zasiłek i L4. Zmiany uderzą m.in. w młode mamy
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza wliczyć wszystkie zwolnienia lekarskie do jednego okresu zasiłkowego. Zasiłek będzie można pobierać przez 182 dni w roku
 • Zasiłek macierzyński. ZUS planuje wprowadzenie okresu wyczekiwania. W innym przypadku kobieta dostawałaby 1000 złotych miesięcznie na rękę
 • Proponowane zmiany przez ZUS mają pomóc zautomatyzować system oraz wypłaty zasiłków

Zmiany, które proponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają przede wszystkim skupić w jednym podmiocie rozliczenia wszystkich składek za pracodawców oraz wypłat wszystkich zasiłków dla ubezpieczonych. Dziennik "Fakt" dotarł do najważniejszych informacji dotyczących planowanego projektu zmian w zasiłkach.

Modyfikacje będą rewolucyjne. ZUS planuje zmiany w L4, ale również w zasiłkach chorobowych dla zwalnianych pracowników oraz młodych mam. Jakie konkretnie?

ZUS. L4 - duże zmiany w zwolnieniach chorobowych

Powodem planowanych zmian są rosnące z roku na rok wydatki z funduszu chorobowego. "Fakt" powołując się na wypowiedź wiceministra rodziny Stanisława Szweda, podaje, że w 2020 roku ZUS wypłacił na zasiłki chorobowe blisko 14 mld złotych. Rewolucja ma uporządkować system, ale także ukrócić nadużycia. 

Pierwszy zarys szykowanego pakietu zmian jest już praktycznie gotowy - do szczegółów dotarł "Fakt". W pierwszej kolejności ZUS zajął się dość często wystawianym L4.

ZUS - zmiany w L4. Jakie zasady zwolnień chorobowych?

 • sumowanie zwolnień chorobowych bez względu na chorobę;
 • wszystkie zwolnienia lekarskie (niezależnie od choroby) sumowałaby się do jednego okresu zasiłkowego;
 • nowe naliczenie byłoby możliwe dopiero po 60 dniach od wykorzystanego limitu 182 dni.

Co to oznacza w praktyce? Po zmianach, po wykorzystaniu limitu 182 dni L4 musi minąć 60 dni, żeby dostać kolejne zwolnienie chorobowe. 

Kolejne modyfikacje obejmą ciężarne/kobiety na urlopie macierzyńskim oraz osoby zwolnione z pracy.

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

Jak donosi "Fakt", pod baczną obserwacją ZUS pozostaje zasiłek macierzyński. Okazuje się, że prawo do uzyskania tego typu zasiłku będzie utrudnione.

Zasiłek macierzyński. Proponowane zmiany:

 • ZUS chce wprowadzenia okresu wyczekiwania w przypadku zasiłków macierzyńskich;
 • gdyby ubezpieczona nie miała wymaganego okresu pracy (dopóki także nie minie okres wyczekiwania), kobieta dostawałaby jedynie 1000 złotych na rękę;
 • dopiero po okresie wyczekiwania kobieta miałaby prawo do zasiłku macierzyńskiego;
 • okres wyczekiwania miałby zostać wprowadzony również w przypadku zasiłku opiekuńczego;
 • kobieta przechodząca na macierzyński straciłaby dotychczasowy wybór, w jaki sposób chce otrzymywać wynagrodzenie – zgodnie z nową zasadą, ubezpieczona otrzymywałaby przez pierwsze 6 miesięcy 100 proc. pensji, a przez kolejne miesiące 80 proc.

Obecnie młoda mama ma jeszcze wybór. Może przez cały urlop macierzyński/rodzicielski dostawać 80 proc. wynagrodzenia albo przez pierwsze pół roku 100 proc. i kolejne pół – 60 proc.

Zasiłek chorobowy. Zmiany dla zwolnionych

Nie tylko młode mamy przechodzące na urlop macierzyński będą napotykać utrudnienia. Także osoby, które zostaną zwolnione z pracy będą musiały zmierzyć się z nowymi propozycjami. Jak podaje "Fakt", dotychczas pracownik po zwolnieniu z pracy ma prawo do zasiłku chorobowego, tak jak pracujący, czyli przez 182 dni. Po zmianach będzie to zaledwie 30 dni.

Zasiłek chorobowy. Zmiany dla zwolnionych:

 • po zakończeniu zatrudnienia, prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwać tylko przez 30 dni;
 • ZUS uważa, że ochrona ubezpieczeniowa powinna trwać jedynie 30 dni, tak jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.

Oprócz tego, według informacji pozyskanych przez "Fakt", ZUS planuje zautomatyzować system przyznawania i wypłaty zasiłków, aby odciążyć pracodawców.

ZUS prowadzi kontrole L4 

Przypomnijmy, ZUS przeprowadził już dwa razy więcej kontroli niż w II kwartale ubiegłego roku – w I kwartale tego roku kontroli było już 80 tys. Zgodnie z przeprowadzoną analizą, w ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosła liczba zwolnień od lekarzy psychiatrów (było ich aż 1,5 mln).

Urzędnicy ZUS wydali dotychczas 3,7 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego. Łącznie nie wypłacono 3,5 mln złotych.

Czytaj też: ZUS sprawdza L4. Wstrzymano już prawie 4 tys. zasiłków

ZUS planuje zmiany w zasiłkach chorobowych i macierzyńskim

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze