Duże zmiany w ZUS. Trudniej o L4, zasiłek chorobowy, macierzyński i opiekuńczy
ZUS szykuje rewolucję. W planach są duże zmiany w wypłatach zasiłków - znacznie utrudnione będzie przejście na zwolnienie lekarskie, czyli L4. Chcąc uzyskać zasiłek macierzyński/opiekuńczy, będzie trzeba dłużej pracować.

- ZUS planuje rewolucję. Będzie trudniej o zasiłek i L4. Zmiany uderzą m.in. w młode mamy
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza wliczyć wszystkie zwolnienia lekarskie do jednego okresu zasiłkowego. Zasiłek będzie można pobierać przez 182 dni w roku
- Zasiłek macierzyński. ZUS planuje wprowadzenie okresu wyczekiwania. W innym przypadku kobieta dostawałaby 1000 złotych miesięcznie na rękę
- Proponowane zmiany przez ZUS mają pomóc zautomatyzować system oraz wypłaty zasiłków
Zmiany, które proponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają przede wszystkim skupić w jednym podmiocie rozliczenia wszystkich składek za pracodawców oraz wypłat wszystkich zasiłków dla ubezpieczonych. Dziennik "Fakt" dotarł do najważniejszych informacji dotyczących planowanego projektu zmian w zasiłkach.
Modyfikacje będą rewolucyjne. ZUS planuje zmiany w L4, ale również w zasiłkach chorobowych dla zwalnianych pracowników oraz młodych mam. Jakie konkretnie?
ZUS. L4 - duże zmiany w zwolnieniach chorobowych
Powodem planowanych zmian są rosnące z roku na rok wydatki z funduszu chorobowego. "Fakt" powołując się na wypowiedź wiceministra rodziny Stanisława Szweda, podaje, że w 2020 roku ZUS wypłacił na zasiłki chorobowe blisko 14 mld złotych. Rewolucja ma uporządkować system, ale także ukrócić nadużycia.
Pierwszy zarys szykowanego pakietu zmian jest już praktycznie gotowy - do szczegółów dotarł "Fakt". W pierwszej kolejności ZUS zajął się dość często wystawianym L4.
ZUS - zmiany w L4. Jakie zasady zwolnień chorobowych?
- sumowanie zwolnień chorobowych bez względu na chorobę;
- wszystkie zwolnienia lekarskie (niezależnie od choroby) sumowałaby się do jednego okresu zasiłkowego;
- nowe naliczenie byłoby możliwe dopiero po 60 dniach od wykorzystanego limitu 182 dni.
Co to oznacza w praktyce? Po zmianach, po wykorzystaniu limitu 182 dni L4 musi minąć 60 dni, żeby dostać kolejne zwolnienie chorobowe.
Kolejne modyfikacje obejmą ciężarne/kobiety na urlopie macierzyńskim oraz osoby zwolnione z pracy.
Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?
Jak donosi "Fakt", pod baczną obserwacją ZUS pozostaje zasiłek macierzyński. Okazuje się, że prawo do uzyskania tego typu zasiłku będzie utrudnione.
Zasiłek macierzyński. Proponowane zmiany:
- ZUS chce wprowadzenia okresu wyczekiwania w przypadku zasiłków macierzyńskich;
- gdyby ubezpieczona nie miała wymaganego okresu pracy (dopóki także nie minie okres wyczekiwania), kobieta dostawałaby jedynie 1000 złotych na rękę;
- dopiero po okresie wyczekiwania kobieta miałaby prawo do zasiłku macierzyńskiego;
- okres wyczekiwania miałby zostać wprowadzony również w przypadku zasiłku opiekuńczego;
- kobieta przechodząca na macierzyński straciłaby dotychczasowy wybór, w jaki sposób chce otrzymywać wynagrodzenie – zgodnie z nową zasadą, ubezpieczona otrzymywałaby przez pierwsze 6 miesięcy 100 proc. pensji, a przez kolejne miesiące 80 proc.
Obecnie młoda mama ma jeszcze wybór. Może przez cały urlop macierzyński/rodzicielski dostawać 80 proc. wynagrodzenia albo przez pierwsze pół roku 100 proc. i kolejne pół – 60 proc.
Zasiłek chorobowy. Zmiany dla zwolnionych
Nie tylko młode mamy przechodzące na urlop macierzyński będą napotykać utrudnienia. Także osoby, które zostaną zwolnione z pracy będą musiały zmierzyć się z nowymi propozycjami. Jak podaje "Fakt", dotychczas pracownik po zwolnieniu z pracy ma prawo do zasiłku chorobowego, tak jak pracujący, czyli przez 182 dni. Po zmianach będzie to zaledwie 30 dni.
Zasiłek chorobowy. Zmiany dla zwolnionych:
- po zakończeniu zatrudnienia, prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwać tylko przez 30 dni;
- ZUS uważa, że ochrona ubezpieczeniowa powinna trwać jedynie 30 dni, tak jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.
Oprócz tego, według informacji pozyskanych przez "Fakt", ZUS planuje zautomatyzować system przyznawania i wypłaty zasiłków, aby odciążyć pracodawców.
ZUS prowadzi kontrole L4
Przypomnijmy, ZUS przeprowadził już dwa razy więcej kontroli niż w II kwartale ubiegłego roku – w I kwartale tego roku kontroli było już 80 tys. Zgodnie z przeprowadzoną analizą, w ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosła liczba zwolnień od lekarzy psychiatrów (było ich aż 1,5 mln).
Urzędnicy ZUS wydali dotychczas 3,7 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego. Łącznie nie wypłacono 3,5 mln złotych.
Czytaj też: ZUS sprawdza L4. Wstrzymano już prawie 4 tys. zasiłków
ZUS planuje zmiany w zasiłkach chorobowych i macierzyńskim
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)