Duda: ustawa ws. in vitro musi gwarantować ochronę życia i godności ludzkiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2015 22:30

Ustawa ws. metody zapłodnienia in vitro, jeśli ma być podpisana przez prezydenta, powinna chronić życie i godność ludzką - uważa kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. W jego opinii, nie zapewnia tego projekt ustawy w tej sprawie, który przygotował rząd.

Duda: ustawa ws. in vitro musi gwarantować ochronę życia i godności ludzkiej

W telewizyjnej debacie przed II turą wyborów prezydenckich prezydent Bronisław Komorowski zapytał kandydata Prawa i Sprawiedliwości o złożony w Sejmie przez klub PiS projekt ustawy o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego, który zakładał m.in. dwa lata pozbawienia wolności za stosowanie metody in vitro. - Jak pan ma odwagę w taki sposób traktować i tak się ustosunkowywać do nieszczęścia ludzkiego, jakim jest brak dziecka - dopytywał Komorowski.

W ocenie Dudy, prezydent "może podpisać projekt przewidujący pozaustrojowe zapłodnienie tylko pod warunkiem, że będzie on zgody z konstytucją". - Będzie szanował życie i godność ludzką - dodał w swojej odpowiedzi.

- Selekcja eugeniczna zarodków nie jest szacunkiem dla godności ludzkiej, co jest obowiązkiem prezydenta i państwa polskiego - ocenił Duda. Jak podkreślił, "mrożenie zarodków ludzkich również jest niszczeniem godności". - Życie jest gwarantowane w konstytucji - dodał.

Kandydat PiS zapewniał, że "doskonale rozumie tych ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci, że na wszystkie sposoby starają się to dziecko mieć". - Ustawa, jeśli ma być podpisana przez prezydenta, musi gwarantować ochronę życia i godności ludzkiej. Ta ustawa, którą prezydent popiera, tego nie gwarantuje - uważa Duda.

Jak zaznaczył, że rządowy projekt w sprawie zapłodnienia in vitro, "został oceniony przez sejmowej biuro analiz sejmowych jako fatalny i naruszający przepisy konstytucji". - W tym projekcie także są przepisy przewidujące sankcje karne dla lekarzy, którzy naruszają ustawę - zwrócił uwagę kandydat PiS.

- Pod względem ochrony życia jestem tym, który pamięta o naukach Jana Pawła II. Jeżeli pan uważa, że te nauki to było średniowiecze, to moje zdanie na ten temat jest odmienne - mówił Duda.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum