Duda: proszę nie wykorzystywać kwestii koronawirusa w bieżącej polityce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2020 10:37

- Bardzo proszę, aby kwestii koronawirusa nie wykorzystywać w bieżącej polityce, żeby to nie był temat do połajanek; jest nam potrzebne współdziałanie i spokój - apelował w poniedziałek (2 marca) do klasy politycznej prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda o emocjach wokół koronawirusa: - Bardzo proszę, żeby to nie był temat politycznych połajanek, żeby to nie było wykorzystywane w polityce.

Prezydent podkreślił, że na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu Polacy usłyszą informację rządu nt. działań podjętych ws. koronawirusa. - Wiem, że jest dużo niepokoju, ale w tej sytuacji najważniejsze jest zachowanie procedur i zachowanie spokoju - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, że polskie władze realizują działania w wielu przypadkach wyprzedzające to, co robi Światowa Organizacja Zdrowia i władze innych państw. - Jesteśmy przygotowani i wierzę w to, że unikniemy poważnego zagrożenia. Choć - jak podkreślał minister zdrowia - prawdopodobieństwo tego, że przypadki zachorowania spowodowanego koronawirusem będą w Polsce jest bardzo wysokie - dodał.

Prezydent zaapelował do polityków, aby nie wykorzystywali kwestii koronawirusa w bieżącej polityce. - Jest nam potrzebne współdziałanie i spokój, rządowi - w tym zakresie ochrony obywateli i ewentualnej walki z koronawirusem, jeżeli on się pojawi u nas - jest potrzebne wsparcie. Bardzo proszę, żeby to nie był temat politycznych połajanek, żeby to nie było wykorzystywane w polityce - mówił.

Andrzej Duda wskazywał, że w ostatnich dniach mieliśmy przypadek, kiedy minister zdrowia był posądzany o ukrywanie informacji o koronawirusie, w celu wykorzystania ich w politycznym celu i zaburzenia konwencji kandydatów na prezydenta. - Oczywiście, była to nieprawda, było to niesprawiedliwe, nieuczciwe posądzenie - ocenił prezydent.

Apelował też, o to by nie przeszkadzać pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej, niepotrzebnymi awanturami. Zapewnił, że pracownicy ci, ciężko pracują, aby stworzyć warunki do ochrony bezpieczeństwa Polaków.

Prezydent po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa podkreślał, że polityczne walki wokół tej sprawy "budują niepotrzebny niepokój i zaburzają normalne funkcjonowanie służb". - Ludzie pracują bardzo ciężko, Główny Inspektor Sanitarny mówił mi, że 16 tys. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej uwija się jak w ukropie. To ciężko pracujący ludzie, których nie widać, a którzy są cały czas aktywni i cały czas działają, aby stworzyć jak najlepsze warunki do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa Polek i Polaków - mówił Andrzej Duda.

- I bardzo proszę o to, aby z jednej strony to doceniać, ale przede wszystkim nie przeszkadzać niepotrzebnymi awanturami, bo wśród obywateli jest wiele zaniepokojenia i też trzeba to zrozumieć - dodał prezydent.

Prosił też o spokojne działanie cały personel medyczny - lekarzy, pielęgniarki. Jak zaznaczył prezydent, potrzebujemy tu spokojnego, rozważnego działania

PAP - Aleksandra Rebelińska, Marzena Kozłowska, Wiktoria Nicałek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum