PAP/Rynek Zdrowia | 07-04-2015 15:06

Duda: ochrona zdrowia wymaga zdecydowanej naprawy

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda przekonywał we wtorek ( 7 kwietnia), że polska ochrona zdrowia wymaga "zdecydowanej naprawy" i "odejścia od komercjalizacji". - Czas powrócić do służby zdrowia, która lekarzom nakazuje nie liczyć, tylko leczyć - podkreślił.

Fot. Archiwum

- Potrzebna jest debata jak naprawić stan polskiej służby zdrowia, jak doprowadzić do tego, żeby lekarze nie wyjeżdżali za granicę, żeby nie było sytuacji, że brakuje pielęgniarek, dlatego, że są bardzo nisko wynagradzane - powiedział Duda w trakcie konferencji prasowej w szpitalu w Grójcu (woj. mazowieckie).

Duda zaznaczył, że polskie pielęgniarki pracują "ponad siły" i jest ich znacznie za mało.

Jak podkreślił, debata na temat służby zdrowia powinna odbywać się pod auspicjami prezydenta.

Zwrócił też uwagę na konieczność poprawy dostępu do usług medycznych i na wydłużające się kolejki do specjalistów. Zaznaczył, że przekształcenia polskiej służby zdrowia w kierunku komercjalizacji, a w wielu przypadkach prywatyzacji, nie przyniósł poprawy w dostępie do świadczeń.

Kandydat PiS podkreślił ponadto, że ponad 30 proc. pacjentów nie jest w stanie wykupić recept ze względów materialnych.

Duda przypomniał słowa byłego ministra zdrowia Zbigniewa Religi, że lekarz ma przede wszystkim służyć pacjentom. - Polska służba zdrowia potrzebuje uczciwego podejścia, dobrego zarządzania, nowoczesności, informatyzacji, elektronicznej karty pacjenta, elektronicznych recept - podkreślił Duda.

Dodał, że potrzebne jest też utworzenie sieci szpitali, a także gabinetów stomatologicznych w szkołach. Zaznaczył, że niezbędne jest również zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Opowiedział się za likwidacją NFZ i przyznaniem kompetencji tej instytucji wojewodom. Duda wyraził też zdanie, że leki refundowane powinny być w stałej cenie 8-9 zł.

Podczas konferencji głos zabrał m.in. syn Zbigniewa Religi dr Grzegorz Religa. Podkreślił, że problemów służby zdrowia przez lata nie udało się rozwiązać. - Współczesna medycyna jest ekstremalnie droga, jeżeli nie znajdziemy w budżecie państwa pieniędzy, to żadnymi innymi ruchami tego nie zmienimy - podkreślił.