Duda o in vitro: godność ludzka musi być zagwarantowana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2015 13:20

Procedury dotyczące in vitro są potrzebne; powinny być tak przygotowane, aby zagwarantowana była godność i życie ludzkie zgodnie z naszą konstytucją - mówi prezydent elekt Andrzej Duda. Jak dodaje, liczy na kompromis ws. in vitro. - Wtedy będę mógł się pod taką ustawą podpisać - deklaruje.

Duda o in vitro: godność ludzka musi być zagwarantowana
FOT. andrzejduda.pl

- Jako prezydent Rzeczypospolitej uważam, że potrzeby małżeństw, które dzisiaj są w trudnej sytuacji, bo nie mogą mieć dzieci czy mają trudności z tym, aby mieć dziecko, powinny zostać zrealizowane - deklaruje Andrzej Duda.

- W związku z tym te procedury in vitro są potrzebne, tylko one powinny być tak przygotowane i tak przeprowadzane, aby - po pierwsze - w sensie prawnym była zagwarantowana godność ludzka i życie ludzkie, zgodnie z naszą konstytucją, a z drugiej strony, by było w odpowiedni sposób nadzorowane to, czy prawo jest realizowane - mówi.

- Natomiast same procedury, uważam, powinny być, bo małżonkowie zasługują na tę możliwość, by móc mieć dzieci, a wielu ludzi dzisiaj ma z tym problem - podkreśla prezydent elekt.

- Od samego początku w tej sprawie był potrzebny kompromis, zrobiono to na siłę, uważałem, że można było taki kompromis w ramach parlamentu wypracować. Liczę na to, że taki kompromis będzie w przyszłości - mówi Andrzej Duda.

- Wierzę w to, że taki kompromis będzie przyjęty, a wtedy z całą pewnością ja - jako prezydent RP - również będę mógł się pod taką ustawą podpisać - zaznacza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum