Drugie podejście do jakości w ochronie zdrowia. Dyskusja przeniosła się do Naczelnej Izby Lekarskiej
Ponad 50 osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, w tym silna reprezentacja różnych zawodów medycznych. Stronę rządową reprezentował Piotr Bromber i Bartłomiej Chmielowiec.

- 9 maja minister zdrowia przedstawił założenia dwóch nowych ustaw, które mają zawierać elementy odrzuconej w kwietniu ustawy o jakości
- Dzień później - 10 maja - w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się natomiast pierwsze spotkanie Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta
- Jeszcze wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski pytany przez nas czy przedstawiciele resortu zdrowia pojawią się na spotkaniu, mówił, że decyzji jeszcze nie podjęto
- Ostatecznie w Forum wzięli udział wiceminister zdrowia Piotr Bromber, a także Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec
10 maja Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta w NIL
Ponad 50 osób związanych z ochroną zdrowia - przedstawiciele samorządów zawodów medycznych, organizacji pacjenckich, organizacji pracodawców, ale też przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta - wzięło udział w pierwszych obradach Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta.
- To pokazało, jaka ogromna energia wytwarza się w środowisku wokół ustawy o jakości, wokół jakości w ochronie zdrowia - mówił Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
- Szkoda, że ten dialog toczy się tak późno, niemniej wykorzystujemy drugą szansę daną od rzeczywistości na podjęcie rozmów i poważne podejście do dialogu - dodawał.
"Ustawa o jakości nie powinna dzielić, powinna łączyć"
Gdy jeszcze dzień wcześniej Rynek Zdrowia pytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zaproszenie na Forum, tłumaczył, że resort powołuje zespół ekspertów, "który w ciszy i spokoju ma dyskutować o tym, jak zdefiniować klauzule no-fault, by miała charakter kompromisowy", a decyzji o przyjęciu zaproszenia jeszcze nie podjęto.
Ostatecznie w spotkaniu resort reprezentował wiceminister Piotr Bromber, a także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Wiceszef MZ podkreślał, że "dzisiejsza dyskusja ma miejsce dzięki projektowi ustawy".
Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego Małgorzata Gałązka-Sobotka zwracała uwagę, że wielka szkoda, iż podobnego forum i dyskusji dotyczącej założeń dokumentu nie było przy pierwszym podejściu jego uchwalania.
- Ustawa nie powinna dzielić, powinna łączyć - tłumaczyła.
Nowa ustawa o jakości 24 maja. Równolegle z Funduszem Kompensacyjnym
O tym, że przygotowywany jest nowy, poselski projekt, który ma zastąpić odrzuconą w kwietniu przez Sejm ustawę, Ministerstwo Zdrowia poinformowało na konferencji prasowej 9 maja.
Wówczas Adam Niedzielski zdradził jedynie, że jeden projekt będzie dotyczył jakości, drugi zaś będzie nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta obejmującą Fundusz Kompensacyjny za błędy medyczne.
Szczegółów wciąż jednak nie podano. - Szkoda, że nie znamy tego, co będą zawierały ustawy, choć wszyscy uczestnicy Forum wyczekiwali na konkrety. Dziś mając tak liczne grono ekspertów na Forum nie możemy podjąć konkretnych decyzji - tłumaczyła Grażyna Cebula-Kubat, szefowa OZZL. Wskazywała jednak, że w trakcie rozmów w gronie ekspertów zrodziło już ponad 50 postulatów.
Nieoficjalnie mówi się, że choć to projekt poselski, który nie wymaga konsultacji, Ministerstwo Zdrowia skłonne jest do nieformalnych rozmów na temat jego kształtu. Na takie rozwiązanie głęboko liczy prezes Jankowski, który w imieniu uczestników Forum zadeklarował pomoc w formie głosu doradczego.
Prawdopodobnie projekty ustaw trafią na najbliższe posiedzenie Sejmu, zaplanowane w dniach 24-26 maja. Jak przyznaje odpowiedzialny za projekt o jakości poseł PiS Czesław Hoc, mają one być procedowane równolegle (wraz z projektem o Funduszu Kompensacyjnym przygotowywanym przez posłankę Józefę Szczurek-Żelazko), gdyż "są kompatybilne".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)