×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Druga tura rozmów protestujących medyków z MZ. "Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani"

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia23 września 2021 15:50Aktualizacja: 23 września 2021 16:34

Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. MZ podaje dane, które zawierają błędy merytoryczne - tak protestujący medycy ocenili drugie spotkanie z wiceministrem zdrowia, które odbyło się w czwartek, 23 września.

Druga tura rozmów protestujących medyków z MZ. "Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani"
Protestujący medycy w drodze na spotkanie z wiceministrem zdrowia PAP/Wojciech Olkuśnik
  • W czwartek, 23 września, popołudniu zakończyło się drugie spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia
  • Co przyniosło spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie?
  • - Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani - mówią protestujący po rozmowach z wiceministrem Piotrem Bromberem
  • Kolejne spotkanie zaplanowano na przyszły wtorek, 28 września

23 września. Druga tura rozmów medyków z  Ministerstwem Zdrowia

W czwartek, 23 września, odbyło się drugie spotkanie protestujących medyków z wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotrem Bromberem.

- Chcemy dziś doprecyzowania części postulatów finansowych, byśmy mogli przedstawić szczegółowe obliczenia. Jednocześnie zamierzamy rozmawiać o ścieżce wzrostu wynagrodzeń do 2027 r. w związku z ustawą 7 proc PKB na zdrowie - tłumaczył przed spotkaniem rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

"Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane"

Co ostatecznie przyniosły rozmowy?

- Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. Dodatkowo materiały przesłane przez Ministerstwo Zdrowia zawierają błędy merytoryczne. Kosmiczna kwota wzrostu kosztów, o której chętnie mówi minister zdrowia przykładowo zawiera także obecne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia, a więc jest sztucznie zawyżona. Nazywając rzecz po imieniu, jest to zwykła manipulacja - relacjonowali medycy.

- Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane, a przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia grają na zwłokę. Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani - dodają protestujący.

Twierdzą, że "jakość przygotowania merytorycznego przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia także pozostawia wiele do życzenia. Brak odpowiedzi na pytania, materiały z wyliczeniami są niepełne, a część danych zablokowana hasłem i nie mamy do nich dostępu".

Czytaj więcej: Bromber po spotkaniu z medykami: straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga

- Ministerstwo Zdrowia od samego początku zaprasza nas do merytorycznej dyskusji, do merytorycznego dialogu, którego nam nie umożliwia. Nie dostajemy konkretnych danych wyliczeń, nie jesteśmy w stanie się do tego odnieść. W ten sposób trudno mówić o merytorycznej dyskusji na temat poprawy ochrony zdrowia w Polsce - ocenia Anna Bazydło, wiceszefowa Porozumienia Rezydentów.

Protestujący przekonują, że dialog z MZ należy zintensyfikować.

- Zaproponowaliśmy spotkanie na piątek, 24 września oraz zaapelowaliśmy o wprowadzenie po dwóch niezależnych obserwatorów z każdej strony, którzy niezaangażowani w protest będą mogli ocenić jakość i tempo negocjacji. Niestety, obie propozycje zostały odrzucone - wskazują.

- Niezgoda na obecność niezależnych obserwatorów w trakcie rozmów, czy dalsza próba włączania nas w Zespół Trójstronny prowadzą do impasu w naszym konflikcie, ponieważ w tym miejscu już byliśmy. Chcemy zaoferować otwartą, publiczną debatę na temat systemu, który będzie dotyczył wszystkich Polaków, a niestety strona rządowa na to nie przystaje - przyznaje Bazydło.

Medycy poinformowali, że czekają na konkretne dane z MZ do jutra, tj. piątku 24 września do godz. 11.00. Deklarując pełną gotowość do rozmów i współpracy zadeklarowali, że wracają do Białego Miasteczka, które 11 września zostało rozbite pod Kancelarią Premiera.

Czytaj więcej: Kim jest Piotr Bromber? Nowy wiceminister zdrowia nie jest lekarzem

Drugie spotkanie Ministerstwa Zdrowia z protestującymi medykami

Dodajmy, że to drugie spotkanie stron w tym tygodniu. Do pierwszego doszło we wtorek - 21 września. Wówczas wiceminister zdrowia Piotr Bromber mówił o konstruktywnej dyskusji. 

Nieco innego zdania była strona protestująca.

- Liczyliśmy na więcej, na konkretną propozycję ze strony Ministerstwa Zdrowia - oceniał we wtorek Wojciech Szaraniec, przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

- Powiem krótko, to dla nas było techniczne spotkanie - powiedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj więcej: Wojciech Szaraniec po rozmowach medyków z wiceministrem zdrowia: liczyliśmy na więcej

Zakończyło się spotkanie medyków z wiceministrem Bromberem. Ptok: To było dla nas techniczne spotkanie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum