Druga dawka w dowolnym punkcie. Od dziś zmiany w systemie szczepień na COVID-19. Jak to działa?

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia01 lipca 2021 13:05

Od 1 lipca osoby, które czekają na drugą dawkę szczepienia, mogą skorzystać z dowolnego punktu szczepień w Polsce. To rozwiązanie wprowadzone specjalnie na wakacje. Ułatwienie dotyczy także osób, które są już zapisane na pierwsze szczepienie, ale termin koliduje z planem podróży. Jak to działa?

  • Pod koniec maja szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o tym, że w czasie wakacji będzie możliwość zmiany miejsca podania drugiej dawki przeciw COVID-19
  • Do tej pory nie można było przyjąć dawki w innym punkcie niż ten, w którym otrzymało się pierwszą dawkę. Teraz to się zmieniło
  • Jak zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej (28 czerwca) konferencji, przebywając poza miejscem zamieszkania, wystarczy odwiedzić najbliższy punkt szczepień

Szczepienia w dowolnym punkcie – jak to wygląda?

Od 1 lipca 2021 roku każda osoba, która zaszczepiła się przeciw COVID-19 pierwszą dawką będzie mogła przyjąć dawkę drugą w dowolnym punkcie i terminie. To nowe rozwiązanie ma ułatwić szczepienie tym, którzy planują np. wakacyjne wyjazdy albo służbowo przebywają w zupełnie innym mieście niż to, w którym zainicjowali procedurę zaszczepienia się.

Jednym z miejsc, gdzie obecnie drugą dawkę może przyjąć każdy jest hala Lodowiska Tafla w Gliwicach - jeden z największych punktów szczepień w woj. śląskim, prowadzony przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.

  - Doszliśmy do tego momentu, w którym konkretne preparaty są już w pełni dostępne dla pacjentów, nie ma gorączkowych poszukiwań, nie ma kolejek. Jesteśmy dobrze przygotowani i zachęcamy do przybycia na gliwicką Taflę przy Akademickiej 29 także te osoby, które pierwszą dawkę szczepionki otrzymały w innym punkcie – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Od początku istnienia punktu w hali Tafla przeprowadzono już 130 tysięcy szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienia w dowolnym miejscu – co trzeba wiedzieć?

Aby przyjąć drugą dawkę szczepionki w dowolnym miejscu, nie trzeba umawiać się na konkretną datę czy godzinę szczepienia. W praktyce oznacza to, że każda osoba przebywająca na wakacjach będzie mogła po prostu wejść do najbliższego punktu szczepień, wypełnić ankietę, a następnie zaszczepić się.

Co jednak istotne, podobnie, jak za pierwszym razem tak i tutaj należy spełnić wszystkie kryteria.

Szczepienia na wakacjach. Zasady:

  • musi minąć zalecany odstęp wymagany pomiędzy obiema dawkami;
  • do punktu szczepień należy wziąć ze sobą dowód osobisty;
  • należy zorientować się, czy wybrany punkt dysponuje wolnymi preparatami (jeśli tak, szczepienie można wykonać od ręki);
  • po wykonaniu szczepienia, personel medyczny wpisze dane do systemu, jednocześnie anulując umówioną wcześniej wizytę w pierwotnym punkcie.

Ułatwienie dotyczy także osób, które są już zapisane na pierwsze szczepienie. Mogą stawić się na nie w dowolnym punkcie, aby nie przepadł im termin.

Wrażenia pierwszych pacjentów po przyjęciu drugiej dawki

Choć zasady dotyczące szczepień w dowolnym punkcie na terenie całej Polski weszły życie dopiero 1 lipca, są już pierwsi pacjenci, którzy postanowili z nowego rozwiązania skorzystać. 

- Procedura przebiegała bardzo płynnie, nie ma kolejek. Lepiej się zaszczepić, niż później czegoś żałować. Moim zdaniem najlepiej się zaszczepić i mieć spokój - powiedział mieszkaniec Gliwic, który 1 lipca pojawił się w gliwickiej Tafli.

- Bardzo szybko, sprawnie i bardzo przyjemna obsługa - oceniła w tym samym punkcie mieszkanka Zabrza. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum