Drastyczne podniesienie składki zdrowotnej nie takie pewne? Nieoficjalne informacje

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, PAP, Rynek Zdrowia20 sierpnia 2021 10:00

PiS zastanawia się nad zmianami zapisów Polskiego Ładu. Na tapecie jest składka zdrowotna. Według informacji "Rzeczpospolitej" rozważane jest jej obniżenie z 9 do 3 procent.

Składka zdrowotna nie będzie już odliczana od podatku. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • Obecnie miesięczna wysokość zryczałtowanej składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców wynosi 381,81 zł

  • Zamiast tego ryczałtu Polski Ład ma wprowadzić liniową 9-procentową składkę, co dla przedsiębiorców oznacza jej wzrost

  • "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się nad obniżeniem składki z 9 do 3 procent

W ramach Polskiego Ładu partia rządząca przewidziała odejście od ryczałtowego naliczania składki zdrowotnej, która dziś wynosi 381,81 zł, na rzecz liniowej 9-procentowej składki liczonej od podstawy wymiaru, przy jednoczesnym zniesieniu możliwości odliczania tej składki od podatku.

Składka zdrowotna. Co planuje rząd?

- Załóżmy, że przedsiębiorca płacący liniowy 19-proc. PIT sprzeda w przyszłym roku lokal użytkowy za 1 mln zł. Wcześniej już rozliczył go w kosztach, od transakcji zapłaci więc 190 tys. zł podatku. Oprócz tego będzie musiał odprowadzić 90 tys. zł składki zdrowotnej. Zamiast 19 proc. ma więc do oddania 28 proc. Niewielu jest przygotowanych na taką podwyżkę - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" doradca podatkowy Tomasz Piekielnik.

Jednak "Rzeczpospolita" podała, że postulowane w Polskim Ładzie rozwiązania związane ze składkami i podatkami są oceniane źle przez 3 na 4 Polaków. To - zgodnie ze źródłami rp.pl - miałoby zaowocować obniżeniem składki z 9 do 3 procent lub obniżenie części składki, która dziś jest odliczana od podatku dochodowego.

Dotychczasowe zapowiedzi dotyczące składki zdrowotnej

Składka zdrowotna dotychczas była dla wszystkich identyczna i wynosiła około 380 zł. Taką kwotę płacili zarówno przedsiębiorcy, którzy zarabiali po kilka tysięcy złotych, jak i ci, których miesięczny dochód przekraczał kilkadziesiąt tysięcy. W nowej propozycji MF składka na ubezpieczenie zdrowotne  będzie uzależniona od wysokości dochodu i nie będzie jej można odliczyć od podatku.  

- W Polskim Ładzie składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu. Nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie - powiedział podczas konferencji prezentującej ustawę podatkową z Polskiego Ładu wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dla przedsiębiorców rozliczających się w sposób liniowy stawką 19 proc. składka minimalna będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia - powiedział Sarnowski.

- Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie - wyjaśniał wiceminister.

Składka zdrowotna - ryczałt. Kto straci, kto zyska?

Jak wskazał wiceminister, w przypadku osób korzystających z ryczałtu przychodów ewidencjonowanych rozwiązanie dotyczące składki minimalnej się nie pojawi, gdyż "w dużej części są to osoby, które w ten sposób dorabiają".

Sarnowski podał przykład osoby, która jako przedsiębiorca prowadzi sklep i rozlicza się stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. i obecnie płaci składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym 7,75 proc. odlicza od płaconego przez siebie podatku.

Po zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, według wiceministra "osoba taka będzie płacić ryczałt w wysokości 3 proc. pomnożone przez przychody, natomiast składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu".

Czytaj więcej: Polski Ład. Rewolucja w podatkach pod lupą ekspertów. Konsultacje społeczne przedłużone

Wyższa składka zdrowotna. Kto jej nie zapłaci?

Ministerstwo zwróciło uwagę, że wyższej składki zdrowotnej nie zapłacą osoby, które obecnie płacą tę składkę do wysokości zaliczki na podatek dochodowy.

- W „Polskim Ładzie” została zachowana zasada, zgodnie z którą w przypadku, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wyższa od kwoty obliczonej w taki sposób jak zaliczka na podatek dochodowy obliczana na dotychczasowych zasadach, tj. na zasadach obowiązujących przed zmianami, to składka zdrowotna będzie płacona do wysokości tej kwoty. Oznacza to, że osoby, które do końca 2021 roku płaciły składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, nadal będą płaciły składkę obniżoną do takiej kwoty - zapewniono.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum