Dramatyczny wpis ratownika medycznego. "Karetki stoją puste, bo nie ma ludzi"

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia19 lipca 2021 12:30

Karol Bączkowski w zawodzie ratownika medycznego pracuje od 13 lat, przepracował ponad 40 tys. godzin na pokładzie karetki. Dziś pisze: Nie mamy ani sił, ani środków do walki z czymkolwiek.

To jedno ze zdjęć jakie opublikował ratownik. Foto: Karol Bączkowski
  • Ratownik Karol Bączkowski opublikował swój wpis w social mediach. Jedni mogą go traktować jak czarnowidztwo, inni jak krzyk rozpaczy
  • "Udary, zawały, wypadki, wieczne odbijanie roboty, nikt nie chce pacjenta, bo nie mamy ludzi do pracy" – stwierdza Bączkowski
  • "Brak rąk do pracy powoduje zamykanie SOR-ów a karetki stoją puste bo nie ma kto nimi jeździć" – dodaje ratownik

„Ja tam bym się nie obawiał 3, 4, 7, 10, a 15 fali to już w ogóle. Nie ma co się przejmować wirusem, delta, srelta, czy inna - wiadomo co, jesteśmy dorośli. Nie mamy ani sił, ani środków do walki z czymkolwiek. Nie ma łóżek, nie ma morale, nie ma ludzi. Nawet rękawiczek brakowało w wielu miejscach a do dezynfekcji był bimber... o wodzie nie wspomnę, serio” – napisał Bączkowski.

Dodał: „Udary, zawały, wypadki, wieczne odbijanie roboty, nikt nie chce pacjenta, bo nie mamy ludzi do pracy. Ci idioci, od 20 lat udają, że tego nie widzą”.

Gdzie są łóżka?

Na pytanie – gdzie są łóżka? – Bączkowski odpowiada: „Za przyzwoleniem ministerstwa i NFZ-u zostały zlikwidowane ok. 4-5 lat temu. Teraz ich szukają, boki zrywać, albo lepiej nie, to nie jest już śmieszne”.

Dodaje: „Brakowało pielęgniarek dla pacjentów, przelicznik to łóżka. Nie ma "piguł" trudno, zlikwidujemy łóżka, zwiększy się współczynnik, będzie mniej łóżek a więcej pielęgniarek, bez dodatkowych etatów, genialne. Jest kontrakt z NFZ, jest. Jest hajs? Jest. Kto jest dymany? Ty i ja. Kolejki, czas oczekiwania, tracimy zdrowie i życie”.

Gdzie są medycy?

Kolejnym pytanie, na które odpowiada Bączkowski jest – gdzie są medycy? Jego zdaniem: „Pojechali sobie. Czekali, czekali, poklaskali i pojechali. Mamy jednych z albo najlepszych medyków na świecie, pracujących na 2-3 etaty. Stworzonych do niewolniczej pracy. U nas nie było zdjęć w TV jak ktoś z medyków śpi na podłodze, bo jest zmęczony”.

„My tak pracujemy od zawsze. Od zawsze, serio” – stwierdza.

Zamykają SOR-y, bo…

Autor wpisu odnosi się do stwierdzenia premiera Morawieckiego, że będziemy mieli za 7 lat wystarczającą ilość specjalistów i znikną do nich kolejki, zarzucając mu kłamstwo.

„Zamykają się SOR-y, bo nie ma kim pracować. Karetki stoją puste, bo nie ma ludzi. Ciiiiiiii, bo jeszcze ktoś usłyszy. W Gdańsku nocna karetka zdjęta z dyżuru, stoi pusta w nocy. Brak chętnych do pracy. W dupach się poprzewracało, robić nie ma komu za 3 dyszki brutto na kontrakcie albo 2500 netto na etacie”.

Dodaje, że średni wiek chirurga to ponad 60 lat a średni wredni wiek pielęgniarki to ponad 53 lata. Także ratownicy medyczni odchodzą i nie przychodzą nowi.

Uprzedza też, że choć na razie system jeszcze działa to niebawem może być gorąco. Przewiduje kolejne protesty i jesienną aktywność wirusa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum