Dramatycznie brakuje lekarzy i pielęgniarek. Winne "nieludzkie warunki pracy i niskie pensje"
W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek. Liczba medyków jest znacznie niższa od średniej w Europie. - Nieludzkie warunki pracy i niskie pensje - zauważa Porozumienie Rezydentów.

- W Polsce przypada 2,4 lekarza i 5,1 pielęgniarki na 1000 pacjentów. To znacznie poniżej średniej krajów Europy
- Porozumienie Rezydentów zwraca uwagę, że polscy medycy emigrują za granicę lub nie pracują w zawodzie
- - W żadnym innym kraju UE "tak wielu (chorych) nie zawdzięczało tak dużo tak niewielu "Medykom" - komentuje dr Michał Chudzik
Ochrona zdrowia w Polsce. Liczba medyków znacznie poniżej średniej europejskiej
Od dawna środowisko medyczne bije na alarm, że w ochronie zdrowia jest zbyt mało kadry, aby w pełni zabezpieczyć potrzeby pacjentów. Medycy pracują na kilku etatach, łatają dziury w grafikach, często biorąc znaczną liczbę godzin nadliczbowych, jak miało to miejsce np. w Wałbrzychu, gdzie anestezjolog pracował po ponad 100 godzin tygodniowo. Lekarz zmarł - wciąż nie wiadomo czy przez przemęczenie pracą (śledztwo trwa), ale pewne wnioski nasuwają się same.
Czytaj więcej: Lekarz zmarł z wycieńczenia? Miał 39 lat. Przepracował ponad 100 godzin. W szpitalu brakuje rąk do pracy
Po śmierci anestezjologa zawrzało: lekarz na jednym etacie? Trzeba by zamknąć szpitale
"Przez nieludzkie warunki pracy i niskie pensje medycy emigrują z Polski"
Na problem braku dostatecznej liczby lekarzy i pielęgniarek zwróciło uwagę Porozumienie Rezydentów, zestawiając konkretne liczby w krajach Europy.
- W Polsce przypada 2,4 lekarza i 5,1 pielęgniarki na 1000 mieszkańców. Średnia europejska to 3,6 lekarza i 8,5 pielęgniarki na 1000 mieszkańców - czytamy na Twitterze Porozumienia Rezydentów.
- Tak wyglądają braki w personelu medycznym na tle Europy. Przez nieludzkie warunki pracy i niskie pensje medycy emigrują za granicę lub nie pracują w zawodzie. Jest nas za mało, przez to jesteśmy przepracowani, wypaleni i niewydajni. Koniec z udawaniem, że problemu nie ma! - pisze Porozumienie Rezydentów do dołączając grafikę.
- Doskonały wykres! W żadnym innym kraju UE "tak wielu (chorych) nie zawdzięczało tak dużo tak niewielu "Medykom" - skomentował znany kardiolog dr Michał Chudzik.
Protest medyków 11 września w Warszawie. Domagają się m.in. zwiększenia kadr
Dodajmy, że zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia to jeden z postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, który organizuje protest pracowników ochrony zdrowia 11 września.
Chodzi o zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.
Czytaj również: 11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko
Protest medyków 11 września. Będzie Białe Miasteczko 2.0
Rolnicy dołączą do protestu medyków 11 września. Szef Agrounii: będą fajerwerki
Protest 11 września. OZZPiP przypomina, o co walczą pielęgniarki
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)