Dr Zaczyński: decentralizacja zarządzania to dobry ruch. NFZ najlepiej wie, co poprawić

Autor: PAP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP22 listopada 2022 11:10

- Myślę, że decentralizacja takiego zarządzania, jak chociażby ratownictwo medyczne, jest bardzo dobra. NFZ widzi wewnętrznie w swoich oddziałach, gdzie nie działa dobrze ratownictwo medyczne, gdzie działa, a gdzie trzeba coś poprawić - ocenia dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA.

Dr Zaczyński: decentralizacja zarządzania to dobry ruch. NFZ najlepiej wie, co poprawić
"NFZ widzi wewnętrznie w swoich oddziałach, gdzie nie działa dobrze ratownictwo medyczne, gdzie działa". Fot. PTWP.
  • Dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA, pytany o skutki pandemii COVID-19, wskazał, że dług zdrowotny, który wtedy się zwiększył, będzie spłacany przez najbliższe kilka lat
  • Jak ocenił, nałożył się również na to strach pacjentów przed udaniem się do lekarza podczas pandemii
  • Zaczyński zapytany został również o rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Decentralizacja zarządzania w ustawie o zawodzie lekarzy

- Myślę, że decentralizacja takiego zarządzania, jak chociażby ratownictwo medyczne, jest bardzo dobra. NFZ widzi wewnętrznie w swoich oddziałach, gdzie nie działa dobrze ratownictwo medyczne, gdzie działa, a gdzie trzeba coś poprawić - mówił dziś w radio RMF FM dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA, odpowiadając na pytanie o rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Zakłada on m.in. objęcie przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania m.in. świadczeń wysokospecjalistycznych i leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób powyżej 75 lat, a także leków dla kobiet w ciąży.

Oprócz tego zakłada zmianę źródła finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego, polegającą na przeniesieniu ich finansowania z budżetu wojewodów do NFZ.

Projekt przewiduje również objęcie przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania leków i wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia. Aktualnie dotyczyć to będzie dwóch programów - Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023 i Rządowego programu polityki zdrowotnej Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026 z modułem Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych na lata 2022-2024).

 Pocovidowy dług zdrowotny i wyszczepialność

- W tym roku szpital zaczął normalnie działać dopiero od kwietnia. Styczeń, luty, marzec, to były miesiące pandemiczne - przypomniał. Jednocześnie przekazał, że w Polsce mamy wysoką wyszczepialność, co widać w braku bądź niskiej liczbie hospitalizowanych pacjentów z COVID-19.

- Pandemia przeciąża system ochrony zdrowia, powodując go niewydolnym. Kiedy są osoby wyszczepione bądź już raz przechorowały, chorują lżej w domu, to nie obciąża systemu ochrony zdrowia. Chodzi o to, żeby nie zginął nikt, kto czeka na SOR, a nie może do niego trafić z tego powodu, że był zamknięty z powodu koronawirusa - zaznaczył.

Wskazał także, że początek wojny w Ukrainie, a tym samym przyjeżdżanie do Polski uchodźców czy rannych z terenów objętych działaniami wojennymi, nałożył się właśnie z dość sporym wyszczepieniem Polaków. W związku z tym nie było wtedy tak obciążonych szpitali.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum