Dr Zaczyński: Państwowy Instytut Medyczny dalej będzie szpitalem ogólnodostępnym

Autor: • Źródło: PAP22 listopada 2022 09:49

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, który będzie przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny, dalej będzie szpitalem ogólnodostępnym dla wszystkich Polaków – podkreślił we wtorek w rozmowie z RMF FM zastępca dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA dr Artur Zaczyński.

Dr Zaczyński: Państwowy Instytut Medyczny dalej będzie szpitalem ogólnodostępnym
"Centralny Szpital Kliniczny MSWiA dalej będzie szpitalem ogólnodostępnym dla wszystkich Polaków". Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Dr Artur Zaczyński pytany był w RMF FM m.in. o utworzenie Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA
  • Dodał, że będzie więcej leczenia specjalistycznego i dzięki temu przyjadą osoby, które będą chciały się również naukowo rozwijać
  • Zarówno opozycja, jak i Naczelna Izba Lekarska podnoszą, że zmiana spowoduje wzrost kosztów

CSK MSWiA będzie Instytutem Medycznym

- Trzeba zwrócić uwagę i wyjaśnić na samym początku, że Centralny Szpital Kliniczny, który będzie przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny, dalej będzie szpitalem ogólnodostępnym dla wszystkich Polaków. Nic się nie zmieni w tej działalności, która do tej pory jest prowadzona na terenie szpitala - odpowiedział.

Dodał, że będzie więcej leczenia specjalistycznego i dzięki temu przyjadą osoby, które będą chciały się również naukowo rozwijać.

Zaznaczył, że nigdy nie było i nie będzie żadnych dodatkowych łóżek dla "nazywanych potocznie VIP-ów", a szpital ustawowo ma zabezpieczać tylko cztery najważniejsze osoby w państwie - prezydenta RP, premiera, marszałka Sejmu i marszałka Senatu.

- Koncepcja jest tylko i wyłącznie rozwoju naukowego, badawczego, a zarazem podniesienia jakości łóżek i dostępności do tych łóżek w wielu aspektach. (...) Wybudujemy pawilon, w którym będą dodatkowe oddziały - te najbardziej popularne, czyli oddział internistyczny, chirurgiczny, takie miejsca, których brakuje na co dzień we wszystkich szpitalach - tłumaczył Zaczyński.

Dopytywany o zarobki dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego i jego zastępców, które mają wynosić 150 proc. tzw. kwoty kominowej, odpowiedział, że nic nie zmienia.

- To jest już dawno uregulowane i te zarobki są dokładnie takie same. Żaden z pracowników, niestety, nie dostanie w tej chwili podwyżek - wyjaśnił.

Zarówno opozycja, jak i Naczelna Izba Lekarska podnoszą, że zmiana spowoduje wzrost kosztów. Jednocześnie nie ma uzasadnienia, które wskazywałoby na konieczność przeprowadzenia tej zmiany.

- Nie widzę tutaj dodatkowych kosztów związanych ze zmianą oprócz zmiany pieczątki i szyldu, które będzie niosło ze sobą samo ustanowienie instytutu - ocenił Zaczyński.

Wskazał również, że planowane koszty zakładają wybudowanie i wyposażenie wcześniej wspomnianego budynku, w którym będzie dodatkowo 500 lub 600 łóżek. Jak zaznaczył, łóżek wykorzystywanych do leczenia pacjentów.

Państwowy Instytut Medyczny powstanie w wyniku przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego (CSK) MSWiA. Dzięki przekształceniu lecznica ma się stać placówką badawczą. Według autorów projektu, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny w drodze ustawy, umożliwi płynne przejście z formy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do instytutu badawczego, bez konieczności przeprowadzania likwidacji CSK MSWiA.

Regulacja ma też pozwolić na uniknięcie komplikacji natury formalnej, związanych z brakiem następstwa prawnego między przekształcanym podmiotem, a nowo powstałym instytutem badawczym. W drodze ustawy - jak zauważono - możliwa jest sukcesja uniwersalna praw i obowiązków CSK MSWiA.

Instytut z dniem przekształcenia będzie miał wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był CSK MSWiA oraz przejmie jego pracowników. Rozwiązanie ma zapobiec wystąpieniu trudności z zapewnieniem zasobów kadrowych i tym samym przyczynić się do zagwarantowania ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży, który nadzorował prace nad projektem ustawy, odpowiadając w czasie debaty sejmowej na pytania posłów, zaznaczył, że inicjatywa przekształcenia placówki wyszła od samych lekarzy szpitala MSWiA, a także od byłych i obecnych władz tej placówki. Odpowiadając na pytania o finansowanie i zadłużenie szpitala, zwrócił uwagę m.in. na to, że przekształcenie szpitala w instytut sprawi, że ten będzie mógł pozyskiwać pieniądze ze źródeł zewnętrznych, na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. CSK, jako podmiot leczniczy, nie mógł o nie wnioskować samodzielnie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum