Dr Więckowska nie jest już pełnomocnikiem Szpitala Solec. Minister przyjął jej dymisję

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia25 sierpnia 2021 14:19

Jak już informowaliśmy, dr Ewa Więckowska zrezygnowała z funkcji pełnomocnika spółki Szpital Solec. W środę, 25 sierpnia, minister zdrowia rezygnację przyjął, choć "ta decyzja nie była łatwa".

Dr Więckowska nie jest już pełnomocnikiem Szpitala Solec. Minister przyjął jej dymisję
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjął rezygnację dr Ewy Więckowskiej z funkcji pełnomocnika spółki Szpital Solec
  • Ta decyzja nie była łatwa dla pani pełnomocnik i dla samego ministra - przyznał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz
  • Nie wiadomo jeszcze czy i kiedy zostanie powołany nowy pełnomocnik Szpitala Solec

- Minister zdrowia przyjął rezygnację dr Ewy Więckowskiej z funkcji pełnomocnika spółki Szpital Solec. Ponieważ decyzja jest nadal w obiegu administracyjnym, więc dziś ten mandat zostanie wygaszony i rozpoczniemy procedurę prawną na nowo - powiedział na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Pani pełnomocnik była notorycznie atakowana, także personalnie"

Dodał, że ta decyzja „nie była łatwa dla pani pełnomocnik, z którą dziś długo rozmawialiśmy i dla samego ministra”. - Wywiązała się ze wszystkich obowiązków, jakie zostały jej powierzone w momencie, kiedy obejmowała stanowisko pełnomocnika - dodał Andrusiewicz.

Zwrócił uwagę, że "pani pełnomocnik była notorycznie atakowana, także personalnie". "Były różnego rodzaju zarzuty ad personam, które zdarzyć się nie powinny" - dodał.

Przypomniał, że dr Więckowska była wcześniej prezesem spółki Szpital Solec i "jako prezes współpracowała z władzami miasta". - Wówczas jej osoba nie stanowiła problemu. Sprawozdania finansowe szpitala soleckiego były zawsze zatwierdzane bez zarzutu. Nie była krytykowana przez władze Warszawy. Dziwnym trafem, kiedy objęła funkcję pełnomocnika zaczęła się ostra krytyka jej działań i jej osoby, co uważamy, że było nie na miejscu - ocenił rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że "pani pełnomocnik powiedziała, że jeżeli jej osoba ma rzutować na to, jak zaopiekowani będą pacjenci i czy nadal będziemy mieli zgłaszane problemy ze strony władz stolicy, czynione problemy finansowe (...) być może inna osoba na tym stanowisku będzie w stanie lepiej współpracować z władzami Warszawy".

Andrusiewicz poinformował, że minister Niedzielski przyjął rezygnację pełnomocnik, choć bardzo wysoko ocenia jej pracę.

Czy będzie nowy pełnomocnik? Dowiemy się "w najbliższych dniach"

Rzecznik MZ wyjaśnił, że "zostanie skierowane pismo do wojewody mazowieckiego i do dyrektora oddziału NFZ z prośbą o wskazanie informacji, jak obecnie wygląda z ich punktu widzenia sytuacja Szpitala Południowego i czy wskazane jest podejmowanie dalszych decyzji".

- Jeżeli zostanie przekazane wskazanie powołania pełnomocnika, wówczas, opierając się na przedłożonych argumentach, podobnie jak w marcu br., minister będzie podejmował decyzję o możliwym ustanowieniu pełnomocnika - powiedział Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że "wydarzy się to najbliższych dniach".

Czytaj też: Pełnomocnik zwróciła się do MZ o odwołanie z funkcji w spółce Szpital Solec

Sąd unieważnił decyzję MZ o powołaniu rządowego pełnomocnika

Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu w marcu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym.

Podczas wtorkowej (24 sierpnia) konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską poinformowali, że miasto otrzymało uzasadnienie tego wyroku. Kaznowska podała też, że rządowa pełnomocnik otrzymała wezwanie prezydenta stolicy do wydania miastu w środę Szpitala Południowego. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum