Dr Tadeusz Urban: nie spodziewam się fali powrotów polskich lekarzy do kraju

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: KD, WOK/PulsHR, Rynek Zdrowia   • 28 marca 2019 07:31

Szacuje się, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej, z naszego kraju wyjechało ponad 12 tysięcy lekarzy. Dr Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach pytany przez portal PulsHR o to, czy w związku z poprawiającą się w Polsce sytuacją zawodową lekarzy możemy liczyć na falę ich powrotów, wskazuje, że "fala", to zbyt dużo powiedziane.

Dr Tadeusz Urban: nie spodziewam się fali powrotów polskich lekarzy do kraju
Dr Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

- Jak ktoś przez lata zdążył urządzić się w pewnym miejscu, dobrze się w nim czuje i powodzi mu się w nim, to już nie wróci. Ale wielu lekarzy, którzy wyjechali, bo w Polsce nie mieli możliwości uzyskania wymarzonej prze siebie specjalizacji, zaczyna wracać. Tutaj mają swoje korzenie, rodzinę bliskich - komentuje dr Tadeusz Urban w rozmowie z PulsHR.pl.

Pytany o problemy, jakie napotykają, chcąc wracać do kraju, w pierwszej kolejności mówi o długim, kosztownym i zawiłym procesie nostryfikacji dyplomu.

- Lekarze, którzy wyjechali niedawno i zdobyte przez nich uprawnienia cały czas są aktualne, nie mają problemu. Większy problem mają lekarze, którzy wyjechali - szczególnie do krajów spoza Unii Europejskiej - i wykonywali tam swój zawód dłużej niż 5 lat. Po powrocie do Polski muszą uaktualnić dyplomy oraz uznanie kwalifikacji, które tam zdobyli. To zaczyna być drogą przez mękę. Nostryfikacja dyplomów nie może trwać dwa czy trzy lata. Wtedy traci sens - stwierdza dr Urban.

I dodaje: - Kiedyś zaproponowaliśmy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozwiązanie polegające na tym, aby to izby lekarskie, a nie uczelnie medyczne, sprawowały nadzór nad procesem nostryfikacyjnym, oczywiście we współpracy z uniwersytetami medycznymi.

- Uważamy, że właśnie w ten sposób można usprawnić i przyspieszyć wyrównywanie różnic programowych, a przede wszystkim odciążyć uczelnie medyczne w zakresie przygotowania niezbędnych dokumentów. Na razie nie otrzymaliśmy z ministerstwa odpowiedzi na tę propozycję samorządu lekarskiego - informuje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum