Dr Sutkowski: w czwartek spotkanie ministra zdrowia z Kolegium Lekarzy Rodzinnych, będziemy rozmawiać o...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 17:25

W Ministerstwie Zdrowia ma dojść do spotkania szefa resortu Adama Niedzielskiego i przedstawicieli Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Informację o planowanych rozmowach na temat strategii walki z COVID-19 potwierdził PAP rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Dr Sutkowski: w czwartek spotkanie ministra zdrowia z Kolegium Lekarzy Rodzinnych, będziemy rozmawiać o...
- Będziemy rozmawiać o strategii: o testach, teleporadach, dopracowaniu rozwiązań w niej zawartych. To ważne dla nas spotkanie - powiedział dr Michał Sutkowski. Fot. Archiwum

Jednym z elementów przyjętej przez resort zdrowia jesiennej strategii jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Konkretne rozwiązanie zawarto w znowelizowanym rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Obowiązuje ono środy 9 września. Pozwala lekarzowi rodzinnemu zlecić test pacjentowi z podejrzeniem COVID-19 w ramach teleporady, ale pod warunkiem że ma on jednocześnie cztery objawy: gorączkę powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utratę węchu lub smaku.

W przeciwnym przypadku, gdy któryś z tych objawów nie występuje, lekarz musi osobiście zbadać takiego pacjenta i dopiero wtedy wystawić zlecenie. Lekarze rodzinni wskazują, że to rozwiązanie jest zbyt mało elastyczne i nie bierze pod uwagę faktu, że u zdecydowanej większość pacjentów choroba nie daje tych wszystkich symptomów.

Lekarzom rodzinnym udało się przekonać ministra zdrowia podczas ich pierwszego spotkania, które odbyło się w poniedziałek 7 września, by badanie pacjenta z podejrzeniem COVID-19 nie było obligatoryjne.

Obie strony zapowiedziały też wtedy, że będą prowadzone dalsze konsultacje ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, aby zweryfikować, czy przyjęte rozwiązania pozwalają kontrolować ryzyko zachorowań i - jak podkreślał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski - stwierdzić, "czy w takim modelu lekarze rodzinni mogą zlecać w racjonalny sposób badania". Zapowiedziano, że odbędą się one pod koniec września.

Pytany o to zaplanowane spotkanie dr Michał Sutkowski powiedział, że dojdzie do niego w najbliższy czwartek o godzinie 10.00.

- Będziemy rozmawiać o strategii: o testach, teleporadach, dopracowaniu rozwiązań w niej zawartych. To ważne dla nas spotkanie - dodał.

Z kolei rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że na spotkaniu przedyskutowane będą "spostrzeżenia obu stron, pojawiające się problemy i pomysły na optymalizację obowiązujących rozwiązań".

Dr Sutkowski pytany o to, czy lekarze mają konkretne propozycje, które chcą przedstawić w trakcie spotkania, stwierdził, że ich zdaniem o zlecaniu testów powinien decydować lekarz, bez żadnej procedury administracyjnej w tym zakresie.

- Trzeba wierzyć lekarzowi, tak jak my wierzymy pacjentowi. Chcielibyśmy to oprzeć na rozmowie o tym, że te ograniczenia (w wystawianiu zleceń przez lekarzy rodzinnych - PAP) niczemu nie służą - zauważył dr Sutkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum