Dr Sutkowski o luzowaniu obostrzeń: decyzje liberalne, ale rozsądne

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP02 czerwca 2021 13:55

Luzowanie obostrzeń jest i liberalne, i rozsądne, a ryzyko zakażenia nie jest wysokie podczas spotkań na targach czy konferencjach - ocenił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dr Sutkowski o luzowaniu obostrzeń: decyzje liberalne, ale rozsądne
Dr Sutkowski uważa luzowanie obostrzeń za liberalne. Fot. Shutterstock
  • 2 czerwca minister zdrowia poinformował o podwyższeniu limitów w przypadku wesel oraz zgromadzeń publicznych
  • Dr Michał Sutkowski ocenił, że działania rządu są zarówno liberalne, jak i rozsądne
  • Lekarz skomentował także "zielone światło" dla branży konferencyjnej i targowej

W środę (2 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 6 czerwca zwiększony zostanie limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych. Od tego dnia będzie wynosił on 150 osób. Nie będą do niego wliczane osoby zaszczepione. Dodatkowo przywrócona zostanie możliwość organizowania tradycyjnych targów i konferencji. Swoją działalność wznowić będą mogły także sale zabaw dla dzieci.

Dr Sutkowski o zasadach reżimu

- Te decyzje są moim zdaniem z jednej strony liberalne, a z drugiej rozsądne. Liberalne na tle Europy Zachodniej. Rozsądne, gdyż uczciwie mówiąc sytuacja epidemiczna w Polsce znacznie się poprawiła - podkreślił dr Sutkowski.

Dodał, że nie można jednak zrezygnować ze wszystkich zasad reżimu sanitarnego, gdyż w Polsce nie ma jeszcze poziomu odporności zbiorowej przeciw COVID-19.

- Limit osób na weselu na poziomie 150 uczestników plus osoby zaszczepione to w praktyce możliwość organizacji "weselicha" na ponad 200 osób. Dobrze, że zielone światło otrzymała także branża targowa i konferencyjna. Zarażenie się podczas targów czy konferencji nie jest bardziej prawdopodobne niż w galerii handlowej. Decyzję w sprawie sal zabaw dla dzieci uważam za pewnego rodzaju dostosowanie się do i tak realnej sytuacji. Wszyscy wiemy bowiem, że takie miejsca w wielu lokalizacjach dawno były otwarte - wskazał ekspert.

Co dalej z dyskotekami?

Zgodził się także ze stwierdzeniem, że analogicznie działa branża dyskotekowa.

- Wiele dyskotek jest otwartych mimo zakazu. I to jest największa bolączka polskiej walki z pandemią. Nie umieliśmy bowiem wypracować tak silnych mechanizmów kontroli, aby temu zapobiec - wskazał.

Według szefa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych komunikat rządu jest taki, aby z tego typu aktywnością poczekać jeszcze ok. miesiąca. - Ci, którzy nie czekali z tym zimą, nie dostosują się tym bardziej w czerwcu - zaznaczył jednak dr Sutkowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum