Dr Sutkowski o COVID-19: maseczki jeszcze przez jakiś czas się przydadzą

Autor: PW • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia15 maja 2021 17:28

Życzę wszystkim umiaru w tej fieście, żeby to nie była radość pandemiczna - powiedział dr Michał Sutkowski, pytany o powszechną radość ze zdjęcia maseczek na powietrzu.

Dr Sutkowski o COVID-19: maseczki jeszcze przez jakiś czas się przydadzą
Dr Sutkowski o COVID-19: maseczki jeszcze przez jakiś czas się przydadzą. Fot. PTWP/screen
  • Dr Sutkowski: - Nawet na otwartych przestrzeniach możemy się zarazić koronawirusem, wszystko zależy od okoliczności
  • Utrzymany obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach wynika z nadal realnego zagrożenia transmisją koronawirusa
  • Aby możliwa była rezygnacja z maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, transmisyjność wirusa powinna spaść do poziomu 5 - 3 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców

Przewodniczący Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski był pytany w TVN24 m.in. o to czy jako lekarzowi towarzyszy mu radość czy raczej niepokój, gdy patrzy na otwierane ogródki restauracyjne i dozwolone prawem spacerowanie bez maseczek na powietrzu.

- Z jednej strony się oczywiście cieszę, ale z drugiej ta radość jest zaburzona przez niepokój o osoby, które się źle bawią, nieodpowiedzialnie. Myślę, że każdy lekarz będzie miał ambiwalentne odczucia. Życzę wszystkim umiaru w tej fieście, żeby to nie była radość pandemiczna. Pamiętajmy o zasadach - mówił obserwując radość Polaków ze zdjęcia maseczek.

Transmisja wirusa nadal jest dość duża

Jak przypomniał, nawet na otwartych przestrzeniach możemy się zarazić koronawirusem, wszystko zależy od okoliczności. Stąd też obowiązujący nadal dystans przynajmniej 1,5 metra między osobami. - Przykładem najlepszym jest mecz, który 19 lutego ubiegłego roku rozpoczął epidemię COVID-19 w Lombardii. Tam 44 tysiące osób bawiło się doskonale, tyle tylko, że wygrał koronawirus - przypomniał.

Przypomniał, że nadal utrzymany obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach wynika z realnego zagrożenia transmisją koronawirusa.

- Mamy jeszcze wskaźniki między 10 a 15 zakażeń na 100 tysięcy. A to jest wskaźnik - według badań - niepokojącym w pomieszczeniach zamkniętych. Ten wskaźnik daje około 5 tysięcy zakażeń w Polsce dziennie, co oznacza, że transmisja wirusa jest jeszcze duża - podkreślił.

Dodał: - Ta transmisyjność wirusa powinna spaść do poziomu 5 lub 3 zakażeń na 100 tysięcy. I wtedy będzie możliwe ściągnięcie maseczek. Maseczka może nam się jeszcze przez najbliższych dobrych kilka miesięcy przydać.

To czy nadejdzie IV fala zależy od poziomu wyszczepienia

Podkreślił, że to czy po wakacjach czeka nas IV fala epidemii czy nie, zależy przede wszystkim od poziomu wyszczepienia Polaków przeciw COVID-19.

Jak zauważył, opierając się na obserwacji punktu szczepień w przychodni, w której pracuje, nawet w sobotę są chętni do szczepień i wszystkie szczepionki zostaną wykorzystane. Wynika to także z początku okresu, kiedy wszystkie roczniki są uwolnione, w związku z tym wszyscy chętni chcą się zaszczepić.

- Obawiam się, że za 2 tygodnie będzie już gorzej, a za miesiąc boję się, że będą czekały szczepionki i nie będzie chętnych do szczepień. Będzie źle jeśli środowisko lekarskie, rząd i media nie podejmą działań edukacyjnych. W części roczników, nawet wśród starszych roczników, mamy bardzo duże braki, jeśli chodzi o szczepienia - przypomniał.

Są osoby, które się nie zaszczepią

Jak przyznał dr Sutkowski "są wśród nas, na całym świecie, osoby, które uważają, że pandemii nie ma". - Z tymi osobami trudno polemizować i nie da się rozmawiać merytorycznie - zaznaczył, tłumacząc, że bardzo trudno będzie osiągnąć po wakacjach odporność populacyjną przeciwko COVID-19, jeśli tempo szczepień wyhamuje.

Pytany jakie argumenty stosować wobec osób wahających się przed zaszczepieniem, odpowiedział, że powinny to być argumenty medyczne, czyli naukowe, emocjonalne także oraz odwołujące się do doświadczenia rodzin, w których osoby na COVID-19 umierały albo chorowały. Te 3 elementy powinny towarzyszyć kampanii edukacyjno-promocyjnej, takiej która wyzwoli dobrowolną chęć szczepienia się - podsumował wątek.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum