Dr Sutkowski: decyzja o zamknięciu cmentarzy jest racjonalna, nie zaskoczyła mnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 października 2020 08:01

Decyzja o zamknięciu cmentarzy jest racjonalna, a z perspektywy nas wszystkich powinna być rozumiana - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dr Sutkowski: decyzja o zamknięciu cmentarzy jest racjonalna, nie zaskoczyła mnie
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Uważam to za dobrą decyzję. Powiem szczerze, że nawet spodziewałem się jej trochę wcześniej, aby trochę więcej osób było się w stanie przygotować - skomentował w rozmowie z PAP postanowienie rządu o zamknięciu cmentarzy na trzy dni prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dodał, że rozumie, że decyzja musiała zapaść dość późno, choć mogła zapaść na przykład w środę, "bo na pewno zaskoczyła wiele osób". - Mnie specjalnie nie zaskoczyła, spodziewałem się jej jako lekarz i jako osoba zatroskana o zdrowie publiczne - powiedział dr Sutkowski.

Wskazał, że z perspektywy premiera i ministra zdrowia taka decyzja jest racjonalna. - Ale przede wszystkim z perspektywy nas wszystkich powinna być rozumiana. Można się zastanawiać - dwa dni w prawo, trzy dni w lewo, może można było inaczej, z tym, że są decyzje, które są podejmowane ad hoc i nie jest to tylko polska specyfika - zauważył lekarz.

- Tradycja jest ważna, ale życie jest ważniejsze, powiedziałbym za premierem, i ja się absolutnie z tą decyzją jako lekarz i jako obywatel zgadzam. Rozumiem ją, szanuję i będę przestrzegał - podkreślił.

Zapytany o to, czy część społeczeństwa mogła nie dostosować się do próśb o nieodwiedzanie cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych, gdyby decyzja o zamknięciu nekropolii nie zapadła, dr Sutkowski stwierdził, że mogłoby się tak stać.

- Mówimy o grupie społecznie dosyć ekspansywnej, osób, które maszerują i niektórzy mogli sobie pomyśleć: skoro im wolno, to dlaczego mnie nie wolno na cmentarz? Część osób mogłaby być źle zainspirowana tymi protestami i powiedzieć sobie, że skoro udało się przejść przez Warszawę, Kraków, Poznań czy inne miasta, to dlaczego ja mam nie iść na cmentarz? Byłaby jakaś tego legitymizacja - wskazał dr Sutkowski.

Wskazał też, że najbardziej odpowiedzialna część społeczeństwa, która zrozumiała, że decyzja o zamknięciu cmentarzy może zapaść, odrobiła lekcję i odwiedzała cmentarze przez kilka ostatnich dni.

Lekarz wskazał, że jego zdaniem dobrze się stało, że postanowienie obejmuje trzy dni, a nie np. dwa tygodnie, co dotknęłoby przedsiębiorców handlujących przy cmentarzach.

- Drobni przedsiębiorcy jeszcze przez te trzy dni wytrzymają i będą mogli sprzedawać przez następne dni. Oczywiście, ten handel będzie mniejszy, ludzi będzie mniej na cmentarzach, zapewne nie są oni szczęśliwi z tego powodu, ale też coś zarobią - wskazał lekarz.

W piątek (30 października) po południu rząd ogłosił, że z powodu epidemii podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Elżbieta Bielecka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum