Dr Michał Sutkowski: umieramy nie tylko z powodu koronawirusa

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 06:11

Kartę zgonu podpisuje lekarz i to on bierze na siebie odpowiedzialność - mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP), rzecznik prasowy KLRwP, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Lekarskiego Uczelni Łazarskiego.

Dr Michał Suktkowski; FOT. Facebook/rzecznik.lekarzerodzinni

Jeśli lekarz (najlepiej, aby był to koroner, których nadal praktycznie nie mamy) z powodu epidemiologii, np. przebywania pacjenta na kwarantannie, czy objawów klinicznych, ma głębokie przeświadczenie, że zgon nastąpił na skutek COVID-19, powinien to wpisać do karty zgonu. To on podpisuje kartę i on bierze za to odpowiedzialność.

Jednocześnie należy pamiętać, że stwierdzenie COVID-19 nie oznacza, że to covidowe zapalenie płuc było przyczyną zgonu. W przypadku pacjentów obciążonych chorobami współistniejącymi zawsze istnieją wątpliwości. W Polsce mamy obecnie kilkadziesiąt zgonów z powodu zakażenia SARS-CoV-2, a niezależnie od tego wcześniejsze statystyki wskazują, że każdego dnia umiera ponad 1,1 tys. osób.

Statystyki w Polsce mówią że, na grypę umiera rocznie od 80 do 140 osób. W Stanach Zjednoczonych nawet do 110 tys. Te różnice, niezależnie od wielkości populacji, budzą wątpliwości. Liczba zgonów w Polsce z powodu grypy wydaje się mało wiarygodna, bo testów w okresie poza pandemią wykonuje się mało, ale teraz w dobie pandemii nowym koronawirusem - dużo. Stąd też uważam, że dane o zgonach z powodu COVID-19 są prawdziwe. Nie mam powodów i dowodów na to, że jest inaczej. Nie wyobrażam sobie aby lekarz świadomie lub nie „fałszował” statystykę.

W przypadku koronawirusa istnieje możliwość nadużyć w obie strony, ale najważniejsza jest prawda. Jeśli ją zignorujemy, nie będziemy znali skali zagrożenia, co może mieć opłakane skutki i stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Wszystko w ocenie przyczyn śmierci należy „ważyć”. Pandemia to czas, kiedy w świadomości wszystkich króluje koronawirus, ale w tym samym okresie niestety umieramy także z innych powodów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum