Dr Grzesiowski: przygotujmy się na IV falę COVID-19, potrzebny centralny ośrodek decyzyjny

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia01 lipca 2021 15:58

Dr Paweł Grzesiowski prognozuje jak jeszcze dokuczy nam COVID-19. 1 lipca Naczelna Izba Lekarska zorganizowała konferencję pt. "Bilans pandemii na dziś i prognozy na jutro".

COVID-19 raczej nam nie odpuści. Czy będzie IV fala epidemii? Fot. Shutterstock
  • Dr Paweł Grzesiowski przedstawił fakty związane z obserwacją pandemii COVID-19 w Polsce
  • - Przyszłość jest w rękach wariantów Delty i Delty Plus - przekonuje dr Grzesiowski
  • Gdy nadejdzie IV fala epidemii COVID-19. Rekomendacje dla rządu

Dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 przypomniał mówiąc o bilansie pandemii, że już na początku stycznia 2020 roku do producentów szczepionek dotarła sekwencja wirusa. To pozwoliło na szybkie działanie w kierunku tworzenia potrzebnych szczepionek. 

Polska między falami epidemii COVID-19

Istotnym problemem, który utrudnia opanowanie epidemii jest ciągłe mutowanie koronawirusa.

- Do dzisiaj wykryto warianty od Alfa do Delta Plus. Wirus pierwotny zarażał 1-2 osoby, natomiast Delta nawet do 8 osób. Wygląda na to, że zakażenie jest możliwe nie tylko drogą kropelkową albo i powietrzną - przyznał dr Grzesiowski.

- Przyszłość jest w rękach Delta i Delty Plus. Polska od początku pandemii jest w najlepszym okresie, odnotowuje się najmniej zachorowań, co oznacza, że znajdujemy się pomiędzy falami. W tej chwili przed nami kilka tygodni względnego spokoju. Pamiętajmy, że to nie jest dane nam raz na zawsze i musimy być czujni jesienią.

Najważniejsze są szczepionki

Co ważne, ekspert powołał się na najnowsze badania, z których jasno wynika, że mieszanie szczepionek przynosi bardzo dobry rezultat. Druga dawka szczepionki Pfizer podawana cztery tygodnie po zastrzyku AstraZeneca, wytwarza lepszą odpowiedź immunologiczną niż podanie jednej dawki AstraZeneca.

Jedyną skuteczną i rekomendowaną profilaktyką są szczepienia. Dlatego też dr Grzesiowski zaapelował, aby cały czas przestrzegać zasad sanitarnych i nie cieszyć się zbyt pochopnie mniejszą liczbą zakażeń.

W oczekiwaniu na IV falę epidemii koronawirusa

Jeśli zaś chodzi o kolejną falę pandemii, dr Grzesiowski przedstawił krótką rekomendację dla rządu:

- Po pierwsze, przeprowadzenie głębokiej analizy tego, co się wydarzyło przez pierwsze dwie fale jesienią ubiegłego roku i wiosną tego roku. Po drugie, zorganizowanie centrum zarządzania walki z pandemią, bo dalej nie mamy ośrodka decyzyjnego w tym zakresie. Mamy tutaj taką doraźność, dlatego te decyzje są zarządzane zbyt późno - dodał ekspert.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum