Dr Grzesiowski o strategii rządu: to działanie zagrażające zdrowiu publicznemu

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Twitter08 września 2021 09:26

Ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej krytykuje działanie rządu względem protestujących medyków. - Ignorowanie postulatów środowiska, eskalacja napięć, to u progu fali pandemicznej działanie zagrażające zdrowiu publicznemu - ocenia dr Paweł Grzesiowski.

Dr Paweł Grzesiowski Fot. PAP Paweł Supernak
  • Konflikt między medykami a rządem i Ministerstwem Zdrowia zaostrza się. Trwa wymiana "ciosów" za pośrednictwem mediów społecznościowych. Obie strony zapraszają się też na spotkania
  • Na razie jednak na porozumienie się nie zanosi. Protestują ratownicy, a coraz więcej karetek pozostaje bez obsady. Natomiast w sobotę, 11 września odbędzie się protest pracowników ochrony zdrowia w Warszawie
  • Dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej w ostrych słowach krytykuje przyjętą przez rząd strategię. Zarzuca politykom, że ich działania zagrażają zdrowiu publicznemu

Grzesiowski o działaniach rządu względem medyków: zagrażają zdrowiu publicznemu

Ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej krytykuje działanie rządu względem protestujących medyków. Podkreśla, że eskalowanie napięć u progu czwartej fali pandemii to działanie nie tylko nieodpowiedzialne, ale również niebezpieczne.

- Ignorowanie postulatów środowiska medycznego, eskalacja napięć wśród medyków to działanie nieodpowiedzialne, ale teraz u progu fali pandemicznej to działanie zagrażające zdrowiu publicznemu - skomentował dr Paweł Grzesiowski na Twitterze. 

- Oczekujemy pilnych działań, abyśmy mogli zająć się pacjentami - dodał.

Czytaj również: Protest medyków. - Rządowi nie uda się poróżnić środowiska - zapewnia Wojciech Szaraniec

Co zatrzyma strajk medyków? Wiceprezes NRL: "Rząd musiałby spełnić kilka warunków"

Protest medyków 11 września w Warszawie

- Jakość w miejsce bylejakości – to hasło przewodnie strajku pracowników ochrony zdrowia, który zaplanowano 11 września w Warszawie.

Ma to być jedna z największych demonstracji medyków, w której – według wstępnych szacunków organizatorów – może wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób. 

Na ulice wyjdą m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, anestezjolodzy, diagności, fizjoterapeuci. Wielu z nich przyjedzie do stolicy z całej Polski. Domagają się pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, ale także realizacji pięciu kluczowych postulatów.

Pięć postulatów pracowników ochrony zdrowia:

  • znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)
  • zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
  • zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
  • podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej
  • zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej

11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko

Dodajmy, że Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołano już 2 sierpnia.

W skład Komitetu wchodzą m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii. Ponadto są tu również przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej,Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Niedługo później do Komitetu dołączyły również Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, a także Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii.

Czytaj więcej: Protest 11 września bez farmaceutów. NRA: nie mamy legitymacji do tak radykalnych działań

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum